11 KASIMDA 11 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “geleceğe nefes” olacak bir kampanyaya destek verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 11 kasımda 11 milyon fidanı toprakla buluşturacağını ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Talimat verdim. Ülkemizde planlı sanayileşmenin en önemli araçlarından olan Organize Sanayi Bölgelerimiz konuya özellikle duyarlılık gösterecek. Fabrikaların bulunduğu ortak alanlar, çevre koruma bantları ağaçlarla donatılacak. Yemyeşil OSB’lerimiz olacak. Gelin sizler de bu kampanyanın bir parçası olun.” dedi.

Türkiye’de teknoloji alanında verimliliği geniş kitlelere yayıp farkındalığı artırmak amacıyla “Gelecek için teknolojiler” temasıyla düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nın açılışı, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Bakan Varank, Türkiye Verimlilik Vakfı Başkanı Cemalettin Kömürcü ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende konuşan Bakan Varank özetle şunları söyledi:

YENİLİKÇİ BAKIŞ AÇILARI:

Bakanlık olarak, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizde vurguladığımız gibi,  verimliliğin arttırılmasını son derece önemsiyoruz. Özgün fikirler, yeni teknolojiler ve yenilikçi bakış açıları üretime hâkim olsun istiyoruz. Ancak bu şekilde, küresel ekonomide söz sahibi ülkelerden birisi olabiliriz. Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerini işte bu yüzden yoğun bir şekilde destekliyoruz. Ayrıca, verimliliği odağına alan sektör yoğun çalışmalar da yürütüyoruz.

YÜKSEK KATMA DEĞER: Devreye aldığımız Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı ile hedefimiz yüksek katma değerli ürünleri yerli imkân ve kabiliyetlerle üretmek. Program kapsamında sunduğumuz tüm teşvikleri, bütüncül bir anlayışla yönetecek alıcı ve üreticiyi aynı anda destekleyeceğiz. Makine sektörüyle başladığımız bu programı, çok kısa bir sürede diğer sektörler için de uygulayacağız. Ülkemizde ilk defa uygulanan bu programa başvuruları gerçekten çok önemsiyoruz.

DAHA VERİMLİ MOTORLAR:

Bir başka vizyoner projemiz de, sanayide daha verimli elektrik motorlarının kullanılmasının teşvik edilmesi üzerine olacak. Ülkemizde net elektrik tüketiminin yüzde 47’si sanayi sektörüne ait. Buna karşın sanayide kullanılan elektrik motorlarının yüzde 90’ı maalesef verimsiz. Dolayısıyla bu motorların, daha yüksek teknolojili ve daha verimli olan yenileriyle değiştirilmesi gerekiyor. Eğer bu dönüşümü gerçekleştirebilirsek, imalat sanayi elektrik tüketiminde kayda değer bir düşüş yakalayacağız. Bakanlık olarak; Organize Sanayi Bölgeleri, OSBÜK ve KOSGEB’in katkılarıyla pilot bir projeye başlayacak ve ilk kıvılcımı oluşturacağız.

PAZAR DEĞİL ÜRETİCİ:

Verimliliği arttırmanın yolu, teknolojik yenilikleri üretime adapte etmekten geçiyor. Ama istiyoruz ki sanayimiz, yeni teknolojilerin sadece pazarı değil, üreticisi de olsun. Bu amaçla; Model Fabrikalar ve İnovasyon Merkezleri kuruyor, firma kabiliyetlerini daha da artırmak için çalışıyoruz. Bu merkezlerde; insan kaynağını yetiştirme, yalın üretim ve süreç iyileştirme gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitimler veriyoruz. Hali hazırda Ankara ve Bursa’da faaliyet gösteren model fabrikalarımız var. İzmir, Gaziantep, Mersin, Kayseri ve Konya’da da model fabrikaların kurulumuna ilişkin çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bu merkezlerle; KOBİ’lere, üniversitelere, araştırma enstitülerine ve girişimcilere hizmet götürmeyi hedefliyoruz.

İÇ TALEP CANLANIYOR:

Büyümeye ilişkin öncü göstergelerimizde oldukça sevindirici gelişmeler var. Sanayi sektöründe siparişler artıyor, kapasite kullanım oranı artıyor. Hem tüketicilerin hem de reel sektörün ekonomiye güven oranı yükseliyor, yani iç talep canlanıyor. Sektör bazlı göstergelerimizde de olumlu gelişmeler var. Perakende ticaret, inşaat ve hizmet sektörlerinde güven göstergeleri pozitif yönlü. Ekonomik güven endeksi açıklandı; buna göre Ekim ayında son 15 ayın zirvesini gördük. Finansman maliyetleri ve enflasyondaki düşüş sürüyor, kurda istikrarı yakaladık. İçerde bunlar olurken, ekonomimize karamsar yaklaşan uluslararası kuruluşlar, teker teker Türkiye’ye dönük büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize ediyorlar.

GÜVENLİ ALAN OLUŞTURACAK:

Ekonomimiz günden güne daha da güçlenecek. Kaynakları yatırıma ve istihdama yönlendirmek için tüm koşullar mevcut. Barış Pınarı Harekatı, sadece sınırımızda değil Türkiye ekonomisinde de güvenli bir alan oluşturacak. Biz de Hükümet olarak, tamamen pozitif gündeme odaklanmış durumdayız. Türkiye’yi büyütecek adımları atmak, milletimizin refahını yükseltecek hamleleri yapmak en temel önceliğimiz. Rekabetçilik ve verimlilik önderliğinde güçlü bir büyüme için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz.

HEYECAN VERİCİ BİR İŞ:

Sözlerime son vermeden önce çok güzel bir kampanyanın duyurusunu da buradan yapmak istiyorum. Tarım ve Orman Bakanlığımız 11 kasımda, tüm yurt genelinde 11 milyon fidanı toprakla buluşturmak adına heyecan verici bir işe imza atacak. Biz de Bakanlık olarak bu işin bir paydaşıyız. Geleceğe nefes olmak adına, kampanyaya organize sanayi bölgelerimiz ve sanayi sitelerimizle destek vereceğiz. Talimat verdim. Ülkemizde planlı sanayileşmenin en önemli araçlarından olan Organize Sanayi Bölgelerimiz konuya özellikle duyarlılık gösterecek. Fabrikaların bulunduğu ortak alanlar, çevre koruma bantları ağaçlarla donatılacak. Yemyeşil OSB’lerimiz olacak. Gelin sizlerde bu kampanyanın bir parçası olun diyorum.

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!