6. ANA JET ÜSSÜ’NÜN YENİ KOMUTANI TUĞGENERAL AKALP

Bandırma’da 15 Temmuz FETÖ / PDY Darbe girişimi ardından bir süre Hv. Plt. Kd. Albay rütbesi ile Üs Komutanı ve Bandırma Garnizon Komutanı olarak görev yapan Erzurum’un Pasinler ilçesi doğumlu Hava Pilot Tuğgeneral Selahattin Akalp oldu.

2019 yılında Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü töreninde  okuduğu:

      ” Ey Mehmetçik 26 Ağustos’ta Kocatepe’den kasırga olup aydınlığa doğan, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da zafer olup ümitsizliği boğan, 9 Eylül’de İzmir’in dağlarında çiçek olup sonsuzluğa yağan Mehmetçik. Bu vatanı kuran, sonuna kadar varolsun diye varlığı toprak olan, toprağa değil, koca bir tarihi dolduran, düşman kurşununa yüreği ile meydan okuyan Mehmetçik. Gövdesi toprakta yatan Mehmetçik. Üstünde biz yeşerelim diye etini, kemiğini kara toprağa katan Mehmetçik. Varlığın varlığımıza, hayatın hayatımıza armağan Mehmetçik. Ey Türk çocuğu, şehit olur bedenimi söndürürüm. Senin gözlerinle ışık olur görürüm. Toprağa vatan diye bürünürüm. Sen soluk aldıkça ben büyürüm. Dağlarda türkülerin için yürürüm. Kefenimle değil, ümitlerimle gömülürüm. Bayram sevincine armağandır ömrüm. Ben 23 Nisan’lar bayram olmazsa ölürüm.

Ey Türk Gençliği, mutluluğun için mutluluğunu toprağa gömenler var. Eğitimin için dağlarda, ovalarda gece gündüz yürüyenler var. Sen bağımsız, özgür yaşa diye yaşamını senin yoluna serenler var. Sen onurlu yetiş diye, vatan sana canım feda deyip sonsuzluğa yürüyenler var. Sevdalıysan aşkını, yaşıyorsan ömrünü, soluk alıyorsan son nefesini bu kara toprağa gömenler var. Sen fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir nesil ol diye geleceğimizi çağdaş uygarlıkların üzerine koy diye dağlarda çarpışan, denizlerde boğuşan, göklerde dalaşan birileri var. Ey Anacığım, bayrağın kızılına ana kuzusunu, ay yıldızın parıltısına göz nuru yavrusunu, toprağın beşiğine yavrusunun son uykusunu armağan eder bir ana. Bir ana kuzusu can verir, bir ulus övünsün, çalışsın, güvensin diye. Yüreğinin derinliğine damla, damla, alev alev, ağlar bir ana binlercesi gülsün diye.

Ey silah arkadaşım, bu kutsal vatana armağınımız, bağımsızlık için akıttığımız kanımız, özgürlük için döktüğümüz canımız, egemenlik adanmış sevdamız, son nefeste vatan sağolsun diye halimizdir. Gecenin derininde gökleri yırtarken, göğün koynunda şehidin soluğu ile dolar uçağımızın köşkü. Bileklerimizde atalarımızın gücü, ellerimizde, bacaklarımızda gazilerimizin dokunuşu. Göğsümüzde Mehmetçiğin yürek atışı, ciğerlerimizde şehidin tükenmez son nefesi, bakışlarımızda ayyıldızın ışığı, varlığımızda bütün ulusun varlığı, birlikte gideriz gecenin karanlık hedefine, milletin egemenliğini imza yapıp atarız, her hedefin merkezine.

Ey vatan, her sabah küçük çocuk ciğerlerinle, göğüs kafesime sığmayan yüreğimle, bu topraklar için yükselmek, ileriye gitmek dileğimle yüreğimden göklere taşan deli kanımla, bu kutsal vatana adanmış canımla, yurdumu milletimi, özümden çok sevdiğimi defalarca haykırmışsam bir kere, her zaman ve her yerde asker olup, vatan, cumhuriyet, vazife uğrunda seve seve hayatımı feda eğleyeceğime, namusum üzerime asker andı içmişsem bir kere, 5 yılım, 10 yılım, onlarda yılım değil, ömrüm tümden feda olsun sana, varlığım tümden armağan olsun, bölünmez varlığına.

Ey Atatürk, Baş Komutan, Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Emret Başkomutanım, her 19 Mayıs’ta mavi gözlerinde deniz, sarı saçlarında batmayan güneş olup Samsun’dan aydınlığa doğarız. Emret Başkomutanım, her 23 Temmuz’da manda ve himayeyi yıkar Erzurum’dan bağımsızlık ateşini alev alev yakarız. Emret Başkomutanım her 4 Eylül’de ya istiklal, ya ölüm olup Sivas’ta bağımsızlık yoluna canımızı adarız. Emret Başkomutanım her 23 Nisan’da egemenlik olup, yıldız olup Ankara’dan gökyüzüne yağarız. Emret Başkomutanım her 13 Eylül’de umut olup, inanç olup, direnç olup Sakarya’da yeniden doğarız. Emret Başkomutanım her 30 Ağustos’ta şehit sancaktar olup, kanımızla, bayrağımıza can katarız. Vatan olup Dumlupınar’da toprağın yüreğine oluk oluk dolarız. Emret Başkomutanım her 9 Eylül’de İzmir’in dağlarında çiçek olup sonsuzluğa yağarız, Emret Başkomutanım son kurşun olup Bandırma’da çelik kanatlarımızla istikbal imzasını, Atatürk imzasını gökyüzüne nakış nakış yazarız. Emret Başkomutanım, her 29 Ekim’de Cumhuriyet ışığı olup güneşleri ışıl ışıl yakarız. Emret Başkomutanım, her 10 Kasım’da hepiniz, hepimiz Mustafa Kemal olup sonsuzluğa akarız” anlamlı konuşması ile Bandırma halkının hafızalarına kazınan Hv. Plt. Kd. Kurmay Albay Selahattin Akalp, YAŞ Kararları ile Tuğgenerallik rütbesine yükseldi.

Hv. Plt. Kd. Kurmay Albay rütbesinden Tuğgenerallik rütbesine yükselen Akalp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı atama kararları sonrasında Bandırma 6. ncı Ana Jet Üs Komutanlığı’na “Üs Komutanı” olarak atandı. 6 ncı Ana Jet Üs Komutanlığı görevini iki yıldır devam ettiren Hv. Plt. Tuğgeneral Oğuz Okuyucu ise atama kararları gereğince Hava Kuvvetleri Komutanlığı Ankara Personel Daire Başkanlığı’na atandı.

1971 yılında Erzurum’un Pasinler ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Pasinler’de tamamladı. Lise tahsilini 1985-1989 yıllarında Kuleli Askeri Lisesinde gördü. Harp Okulundan 1993 yılında mezun oldu. 1996 yılında Pilotluk ve Savaş Pilotluk eğitimini tamamladı. Hava Kuvvetlerinde çeşitli kademelerinde görev aldı. 2017 Yılında yuvaya dönüş isteği doğrultusunda tekrar Hava Kuvvetlerine dönüş yaptı. Selahattin Akalp, 1 Ağustos 2021 tarihinde yapılan Askeri Şurada Tuğgeneralliğe terfi etti.

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!