AFET YÖNETİMİ İÇİN İŞBİRLİĞİ ŞART

Balıkesir’in Afet Durumu ve Yönetimi Çalıştayı düzenleniyor.
Vali Ersin Yazıcı, Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilciliği tarafından düzenlenen “Balıkesir’in Afet Durumu ve Yönetimi Çalıştayı“na katıldı.
Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir Temsilciliği tarafından İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) desteğiyle düzenlenen “Balıkesir’in Afet Durum ve Yönetimi Çalıştayı” başladı.
HERKES ŞAPKASINI ÖNÜNE KOYACAK
Karesi AVM Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan Vali Ersin Yazıcı, kendisinin Düzceli olduğunu ve 1999 depreminde amcası, halası ve birçok akrabasını kaybettiğini söyledi.
Birilerini suçlamak yerine afete dayanıklı binaların yapılması gerektiğini dile getiren Vali Yazıcı, şöyle konuştu:
Kocaeli’nde 7 yıl çalışma fırsatım oldu. Yan yana duran binaların bir tanesinde hiçbir şey yok çatlak yok, yanındaki iki bina yıkılmış. Onlarca ölüm. Nasıl izah edeceğiz? Kimi suçlayacağız? Hep birilerini mi suçlayacağız? Mühendisleri, odaları, belediyeleri suçlamak kolay ama asla ve asla kendimizi suçlamayacağız öyle mi? Onu yapmadığımız sürece bu iş düzelmez arkadaşlar. Sadece birilerini suçlayarak ulaşacağımız nokta iyi bir nokta değil. Herkes şapkasını önüne koyacak. Herhangi bir yapıyı yaparken hangi amaçla yaparken olursa olsun dürüstçe, insanca, adaletli bir şekilde hiç kimsenin kılına zarar getirmeyecek şekilde düşünecek tasarlayacak ve yapacak, vicdanında bunun sorumluluğunu her manada hissedecek.” dedi.
585 FAY SEGMENTİ TESPİT EDİLDİ
Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan da 2011 yılında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından yenilenen diri fay haritası kapsamında 5,5 ve üzerindeki büyüklüklerde deprem üreten 585 fay segmenti tespit edildiğini anlattı.
İki gün sürecek çalıştayda alanında uzman kişiler özellikle deprem ve afet konusunda tecrübelerini paylaşacak.
Programa, Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Baştürk, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir Temsilcisi Kemal Gökçay Yenigün, vatandaşlar ve üniversite öğrencileri katıldı.

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!