ALAŞEHİR OVASINI COŞTURACAK PROJE: ÜRETİCİYE HER YIL 150 MİLYON LİRA

Türkiye’nin üzüm başkenti Alaşehir’e bereket geliyor.
Dünya bankası işbirliği ile hayata geçirilecek dev proje ile 136 bin 500 dekar arazi modern sulamaya kavuşacak, üreticinin cebine 2019 rakamlarıyla her yıl ortalama 150 milyon lira daha fazla girecek.

Dünya’nın en büyük çekirdeksiz kuru üzüm ihracatçısı konumundaki Türkiye’nin “üzüm ambarı” Alaşehir’e müjde. 1979 yılında inşa edilen Alaşehir Sulaması dünya bankası işbirliği ile yenileniyor. Hazırlanan proje ile 40 yıllık açık sistem kanallar borulu basınçlı kapalı sisteme dönüşecek. Yeni sistem ile hem üretici hem de ülke ekonomisi kazanacak.

360 km Boru Döşenecek

Dünya Bankası işbirliği ile hayata geçirilecek “Alaşehir Sulaması Yenileme Projesi” 136 bin 500 dekar araziyi kapsıyor. 4 yılda tamamlanması planlanan işin kapsamında zamanla yıpranan açık sistem kanallar, basınçlı borulu kapalı sistem ile değiştirilecek. Yeni proje için 360 km boru hattı döşenecek ve bölgeye ön ödemeli sayaç sistemi kurulacak. Hem su daha etkin kullanılacak hem de üretici hem kullandığı kadar ödeyecek.

Her Yıl 150 Milyon Lira Kazandıracak

“Alaşehir Sulaması Yenileme Projesi”  dekar başına 1.100 lira 34 kuruş gelir artışı sağlayacak ve Bölge üreticisine 2019 yılı rakamlarıyla her yıl ortalama 150 milyon 196 bin 663 lira daha fazla kazandıracak.

Dünya Bankası Heyeti İnceleme Yaptı

2019 yılı sonunda ihale edilmesi planlanan projenin uygulama sahasını yerince incelemek için Manisa’ya gelen 12 kişilik Dünya Bankası heyeti, DSİ Genel Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte Alaşehir’de incelemelerde bulundu. Üreticiler ile bir araya gelen konuk heyet talepleri dinledi, projeden beklentileri değerlendirdi.

40 Yıl Önce İnşa Edilmişti

Alaşehir Sulaması açık kanal ve kanaletli sistem olarak 1979 yılında inşa edilmişti. Yaklaşık 40 yıldır kullanılan sistemin yıpranması ve rantabilitesini kaybetmesi nedeniyle projenin basınçlı borulu-kapalı sisteme dönüştürülmesi uygun görülmüş ve bir süre önce çalışmalara başlanmıştı.

Bir cevap yazın

ABONE OL