BAKAN ÇAVUŞOĞLU BANÜ’DE

Dışişleri Bakanı  Mevlüt Çavuşoğlu’nun da Teşrifleriyle Bandırma 17 Eylül Üniversitesinde “Yeni Merkez Kütüphane, Denizcilik Fakültesi ve Laboratuvarları, Merkezi Derslik 1. Kısım ve Laboratuvarları Açılışı” Gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun onurlandırdığı programa başta Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir olmak üzere, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekilleri Yavuz Subaşı, Mustafa Canbey ve Pakize Mutlu Aydemir, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Manyas Kaymakamı Muhammed Kaya, Gönen Kaymakamı Faruk Bekarlar, Susurluk Kaymakamı Osman Ateş, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, il ve ilçe protokolü, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, öğrenciler, Üniversite akademik ve idari yönetimi ile personeli ve basın mensupları tarafından da yoğun ilgi gösterildi.

Bakan Çavuşoğlu’nu Üniversiteye gelişinde, Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir ve Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı başta olmak üzere il ve ilçe protokolü Üniversite Rektörlük Binası girişinde karşılama gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na lisans ve yüksek lisans öğrencileri tarafından çiçek takdiminde bulunuldu.

Karşılama töreni ardından Rektörlük Fuaye Alanımızda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından Üniversite Fotoğrafçısı Edib Kurt’un büyük bir insanlık dramının yaşandığı Arakan’da çekmiş olduğu fotoğraflardan oluşan “Uluslararası Göç ve Mültecilik” temalı “Rohingya’nın Gözleri” (Eyes of Rohingya) adlı fotoğraf sergisi açılışı gerçekleşti.

 

Düzenlenen sergi açılışı sonrası Rektörlük Konferans Salonunda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Üniversite öğrencileri buluştu. Büyük bir katılım ve coşkuyla başlayan ve öğrencilerimizin heyecan ve dikkatle takip ettiği buluşma sonrasında soru-cevap bölümü gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Üniversitemizin sosyal medyada da büyük ilgi gören “Sen, Umut Ol!” mottolu tanıtım filminin gösterimiyle devam etti.

Tanıtım filminin ardından Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir, programın açış konuşmasını gerçekleştirdi.

Bugün Üniversitemizde Değerli Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu beyefendiyi ağırlamanın bizim açımızdan anlamlı bir yönü daha var. Kendilerinin de dün karşılaştığımızda ifade ettikleri gibi, Üniversitemizin Kuruluş Kanunu’nda Üniversitemiz ile birlikte Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi ve İskenderun Teknik Üniversitesi de bulunmaktadır. Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Sayın Bakanımızın Kuruluş Kanunu’nun hazırlanmasından itibaren yakından takip ettiği ve çok emeğinin olduğu bir üniversitedir. Ayrıca, bu üniversitelerin üçü de Türkiye’de ilk kez ilçelerde kurulmuş olan üniversitelerdir. Böyle farklı bir özelliğe de sahiptirler.

Bu vesileyle, ben burada bir kez daha Sayın Bakanımıza ve onun nezdinde, Üniversitemizin kuruluşunda emeği olan tüm büyüklerimize (ki bunlardan bir tanesi de

Cemal Öztaylan beyefendidir ve şu an aramızdadır, ayrıca burada zikretmediğim daha birçok kişinin de bu anlamda Üniversitemizin doğuşunda katkısı büyüktür) emeklerinden dolayı sonsuz teşekkürlerimi arz ederim.

Değerli Bakanım, Sevgili Öğrenciler, Kıymetli Konuklar,

Öncelikle Üniversitemizle ilgili çok kısa bir bilgilendirmede bulunup daha sonra burada toplanmamıza vesile olan yeni eğitim binalarımız hakkında sizlere biraz bilgi vermek istiyorum.

23 Nisan 2015 tarihinde kurulan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, 4. yaşına girmiş, genç, iddialı, emin adımlarla yoluna devam eden, dünya ve Türkiye çapında saygın bir üniversite olma yolunda önemli adımlar atan bir üniversitedir.

Üniversitemizde;

6 Yerleşkede,

4 Enstitü,

8 Fakülte, (3 Fakülte başvurumuz daha bulunuyor)

1 Yüksekokul,

7 MYO, (1 MYO başvurumuz daha bulunuyor)

11.609, Öğrenci

494 Uluslararası Öğrenci (38 Farklı Ülkeden) ve

Toplamda 565 Akademik ve İdari Personel bulunmaktadır. (95 Yeni akademik ve idari personelin işlemleri devam etmektedir.)

Toplamda 74 adet öğrenci alan Bölüm ve Program mevcuttur (24 Önlisans / 28 Lisans / 22 adet Lisansütü) (İkinci Öğretimler dahil).

26 Yeni Bölüm ve Program (17 Önlisans / 9 Lisans / 9 Lisansüstü) (İkinci Öğretimler dahil) daha açmak için hazırlıklarımıza devam ediyoruz (2019-20 eğitim-öğretim yılı için öğrenci alım dosyalarını hazırlıyoruz).

7 Uygulama ve Araştırma Merkezimiz mevcut.

9 farklı Uygulama ve Araştırma Merkezi daha açmak üzere hazırlıklarımıza devam ediyoruz.

Sürekli Eğitim Merkezi (BANÜ-SEM), Türkçe Dil Öğretim Merkezi (BANÜ-TÖMER) gibi merkezlerimizin yanısıra bir de BANÜ-ÇOCUK ÜNİVERSİTEMİZ bulunmaktadır.

Uluslararasılaşmaya Büyük Önem Veriyoruz:

Çok sayıda (63 adet) uluslararası değişim programlarımız ve işbirliklerimiz mevcut (ERASMUS ve MEVLANA).

38 farklı ülkeden 494 Uluslararası Öğrenci mevcut. Uluslararası öğrenci hareketliliği bağlamında 2 yılda 1.000 uluslararası öğrenciye evsahipliği yapmak üzere çalışmalar devam ediyor.

Ulusal / Uluslararası Kuruluşlara üyelikler:

* Yunus Emre Enstitüsü

* Trakya Üniversiteleri Birliği

* Kafkas Üniversiteleri Birliği

* Adım Üniversiteler Birliği

* Karadeniz Üniversiteler Birliği

Kuruluş Aşamasını Geride Bırakıp Kalite Çalışmalarına Yönelmeye Başladık:

“Teknoloji Transfer Ofisi (TTO)” için başvuru yapıldı.

Çok yakın bir zamanda “TEKNOKENT” için de başvuruda bulunacağız. Komisyonumuz konu üzerinde çalışıyor.

Kalite Komisyonumuz “kalite” çalışmalarına başladı, sürdürüyor.

Üniversitemiz “TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi” kurulumu çalışmalarını başlattı, sürdürüyor.

Üniversitemizin tüm birimlerinin akreditasyon çalışmaları başlatmak istiyoruz.

Proje kültürünü geliştirmeyi önemsiyor ve bu konu üzerinde son zamanlarda daha yoğun bir şekilde duruyoruz. (Proje Döngüsü Yönetimi & Proje Geliştirme ve Yürütme Eğitimi gerçekleştirildi. Benzeri eğitimler yıl içerisinde sürekli olarak devam edecek).

Oldukça Zengin Bir Kütüphanemiz Oluştu:

Kütüphanemizde 420.469 basılı ve elektronik yayın mevcuttur. 3,5 yıllı bir üniversiteye göre kütüphanemiz oldukça iyi durumdadır. 50.000 civarında kitabımız bulunmaktadır. Hedefimiz, 2-3 yıl içerisinde 100.000 kitap rakamına ulaşarak, öğrenci başına en azından bu süre zarfında 6-7 kitaba sahip olmaktır.

Üniversitemiz, Sportif Faaliyetlerde Köklü Üniversitelere Göre Dahi Çok İyi Durumdadır:

Üniversitemiz, SKS Dairesi yönetiminde 17 antrenör, yaklaşık 500 lisanslı sporcumuzla 29 spor branşı ve 52 takımla (kategoride) sporla ilgili çalışmalarına devam etmektedir.

Akademik Faaliyetler Çok Sayıda Üniversitenin Önünde:

2018 yılı içerisinde 32 adet ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum, konferans vb. gerçekleştirildi. Bunların bir kısmı yurtdışında oldu (Budapeşte, Buhara, Kudüs, Karadağ, Makedonya, Bosna, vb.)

Bu faaliyetlerimizin bir kısmında Büyükşehir Belediyesi bize sponsorluk yapmıştır. Kendilerine teşekkür eder, benzer desteklerin yeni dönemde de devam etmesini beklediğimizi bildirmek isterim.

Büyük Başarı: Akademik Teşvik Sıralamasında 17. Sıraya Çıktık:

Akademik teşvik sıralamasında 3 yıl önce 89’uncu olan Üniversitemiz, geçen yıl 25’inci, bu yıl ise 17’nci sırada yer almıştır. Bu durum, Üniversitemizi ve mensuplarını çok gururlandırmıştır.

Yine benzer başarı Öğrenci Memnuniyet Araştırmasında da görülmektedir.

Diğer sıralamalarda da Üniversitemiz yukarılara doğru çıkmaktadır.

Üniversitemizin Yeni Eğitim Binaları ve Altyapısı Hakkında:

En son kurulan üniversitelerden olan Üniversitemiz, ülkemizdeki en iyi yerleşkeye sahip üniversitelerden biri olma arzusuyla 2016 yılı içerisinde ulusal düzeyde bir yarışma düzenlemiştir (Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Merkez Yerleşkesi Kentsel Tasarım Yarışması).

Bu yarışma ile yükseköğretim kurumları arasında, son 22 yıl içerisinde yerleşke alanının bütüncül bir yaklaşımla, ulusal düzeyde bir kentsel tasarım yarışması ile

planlama ve tasarımının yapıldığı ilk üniversite Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi olmuştur. Bu anlamda Üniversitemiz tarihi bir görev de üstlenmiştir.

Böylece Üniversitemiz, fiziki yapı ihtiyaçlarını, kentin coğrafi ve tarihi dokusuna özen gösteren bir yaklaşımla, insan odaklı, çevreye ve doğaya duyarlı hem fonksiyonel hem de estetik kaygılarla karşılamayı hedeflemektedir.

Yarışma sonucunda kazanan mimari grup 3 binanın uygulama projesini çizmiş, bu projelerin 2 tanesinin kaba inşaatları şu an bitme aşamasına gelmiştir.

* Bugün itibariyle burada 4 eğitim biriminin açılışı gerçekleştirilecektir.

* Merkezi Kütüphane (2.000 m² )

* Denizcilik Fakültesi & Laboratuvarları (4.000 m² )

* Öğretim Elemanı Odaları ve İdari Birimler (1.500 m² )

* Merkezi Derslik – 1. Kısım (5.000 m² )

* Yukarıda sıralanan eğitim birimlerinin yanı sıra, aşağıda yer alan 2 temel binamızın inşaat çalışmaları devam etmekte olup her iki binanın da kaba inşaatları bitirilme aşamasındadır.

* Merkezi Derslik Binası (26.500 m² ) (5.000 m² ’si yukarıda da belirtildiği gibi bitmiştir.)

* Öğrenci Yaşam Merkezi (11.500 m² )

* Mevcut inşaatı devam eden “Öğrenci Yaşam Merkezi”nin içinde yer alan 3.000 m² ’lik “Öğrenci ve Personel Yemekhanesi”nin Ağustos 2019 tarihine kadar tamamlanması öngörülmektedir.

* Ek bütçe alınması durumunda, mevcut inşaatı devam eden “Merkezi Derslik Binası”nın “5.000 m² ’lik 2. Kısmı”nın da Ağustos 2019 tarihine kadar tamamlanması öngörülmektedir. (İçerisinde yeni sınıflar, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fak. laboratuvarları ve öğretim elemanı odaları bulunacaktır.)

* Merkezi Yerleşkemizde kampüs altyapısının ilk kısmının (ulaşım, elektrik, su, doğalgaz, peyzaj, vb.) üniversite gelişim programına uygun bir şekilde Ağustos 2019 tarihine kadar tamamlanması beklenmektedir.

* Yukarıdakilere ilave olarak birkaç ay içerisinde de aşağıdaki binaların yapımına başlanacaktır.

* Kapalı Spor Salonu & Spor Bilimleri Fakültesi Binası (30.000 m²)

* Altyapı Proje Çalışmaları

* 1.300 Kişilik KYK Yurdu (KYK tarafından yapımına başlanılmıştır.

* Üniversite Camii (1.500 kişilik)

* İhaleleri yapılan ve hâlihazırda yürümekte olan mevcut projelerimizin toplam sözleşme bedeli 120 milyon TL’dir. Bu miktarın yaklaşık olarak yarısı (60 milyon TL) harcanmıştır. Yeni başlayacak projelerle birlikte bu miktar 200 milyona yaklaşacaktır.

* Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz binalara yapılan harcama miktarı ise 37 milyon civarındadır.

Teşekkür ve Temenni:

Değerli Konuklar, Sevgili Öğrenciler,

Sayıları giderek artan fakülteleri, bölümleri, programları, idari birimleri, akademik ve idari personeli, bilimsel ve kültürel etkinlikleri ve inşa edilmekte olan kampüsü ile başta Bandırma olmak üzere Balıkesir ve ülkemizin bilim ve kültür yaşamına değer katan bir üniversite olmak yolunda özveri ile çalışan üniversitemiz, bundan sonra da aynı azim ve özveri ile çalışmalarını sürdürecektir.

Üniversitemiz, yukarıda ifade edilen faaliyetlerini yerine getirirken, bize teveccüh gösteren ve en başından beri desteğini esirgemeyen Sayın Valimiz ve Sayın Vekillerimiz başta olmak üzere, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Bandırma Kaymakamımız ile Belediye Başkanımıza, idari ve akademik personelimize, öğrencilerimize, destek olan tüm kurum ve kişilere ve medyamıza içtenlikle teşekkürü bir borç bilirim.

Sayın Bakanımızın da, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin yanı sıra, bizim Üniversitemizin de hamisi olmasını kendisinden beklediğimizi bildirmek isterim.

En kısa sürede diğer eğitim birimlerimizin de açılışını gerçekleştirmek üzere hep birlikte yeniden bir araya gelebilmek ümidiyle sizlere saygı ve hürmetlerimi arz ederim.

Rektör  Prof. Dr. Süleyman Özdemir, başta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere, programa katılan tüm misafirlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir’den sonra sözü alan Balıkesir Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ise konuşmalarında, “Bandırma Onyedi Eylül Üniversitemizin, gelişmesi ve büyümesi için yapılan binaların açılışına şahitlik etmek için buradayız. Sayın Bakanım, Türkiye’yi doyuran şehre, Kuvay-ı Milliye Şehri’ne hoş geldiniz, sefa getirdiniz. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitemizin bu gelişimine bugün şahitlik ederek yarın da desteklemenizi de şehir adına beklediğimi ifade etmek isterim. İnanıyoruz ki Kuvay-ı Milliye şehrine hediye edilen iki devlet üniversitesi her boyutuyla her yönüyle yoluna devam ediyor. Üniversitemiz henüz dört yaşında ama başta Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir başta olmak üzere tüm hocalarımızın ve öğrencilerimizin üstün gayret ve heyecanıyla yoluna devam ediyor. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.” dedi.

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı’dan sonra kürsüye teşrif eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bugün Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Saygıdeğer Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir’e ve Üniversite yönetimine bizleri davet ettiği için çok teşekkür ediyorum. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitemizin kurulmasında naçizane biraz benim de emeğim bulunmaktadır. Bizler, üç ilçe Üniversitemizin kurulmasına öncülük ettik. Bunlardan biri Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’dir. Diğerleri ise Alanya Alaattin Keykubat Üniversitesi ile İskenderun Teknik Üniversitesi. Dolayısıyla Üniversitemizin gelişmekte olduğunu ve eğitim kalitesinin arttığını görmekten ayrıca mutluluk duyuyorum ve ben inanıyorum ki, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitemiz çok daha iyi noktalara gelecektir.” diyerek sözlerine başladı.

Çavuşoğlu “Girişimci ve İnsani Dış Politika” konulu sunumunda, “ ‘Girişimci ve İnsani Dış Politika’, esasen bizim, yani Türk milletinin karakterini yansıtmaktadır. Bizim insanımız, her alanda girişimcidir. Aynı zamanda insani ve vicdani değerlere sahiptir. Bu yüzden dış politikamızın içinde girişimcilik, diyalog, uzlaşı kültürü, sorunlara çare aramak, çatışmalara barışçıl çözüm bulmak, iş birliği, dayanışma ve en önemlisi diklenmeden dik duruş bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra az gelişmiş ülkelere yardım etmek de bizim için önemli hususlardan biridir. Temel prensibimiz dostlarımızı artırıp düşmanlarımızı azaltmaktır. Bugün 242 büyükelçilik ve başkonsolosluğumuzla dünyada beşinci sıradayız. Sadece Afrika’da 42 büyükelçiliğimiz var. Bugün dünyada insani yardımlarda birinci sıradayız. 2017 yılında 8.1 milyar dolar insani yardım yapmışız. Dünyanın en zengin ülkesi Amerika Birleşik Devletleri, bu alanda 6,7 milyar dolar insani yardımla ikinci sırada yer almaktadır. Bu yüzden, biz belki dünyanın en zengin ülkesi değiliz ama dünyanın en cömert ülkesi ve milletiyiz. Dış politikamızı oluşturmak için şu hususlara dikkat etmemiz lazım. Öncelikle kendi gücümüzü bilmeliyiz. Eğer kendi gücünüzü bilmezseniz ve belli bir oranda gücünüz yoksa girişimci de olamazsınız, insani bir dış politika da izleyemezsiniz. Eğer dış politikanızda adaletli ve ilkeli olmazsanız, girişimciliğiniz de sözde kalır, sözünüzün de hiçbir hükmü olmaz. O yüzden Türkiye kendi gücünü bilerek dış politikasını oluşturuyor. Neyi yapabileceğini ve neyi yapamayacağını çok iyi biliyor. Bugün dünyadaki gelişmeleri çok iyi bir şekilde takip etmemiz gerekiyor. Yaşadığımız dönemde insanlığın karşısına hem farklı sorunlar hem de farklı fırsatlar çıkıyor. Bugün İkinci Dünya Savaşı yok ancak İkinci Dünya Savaşı zamanından daha fazla insan evini terk etmiş durumda. Biraz önce de açılışını yaptığımız Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Fotoğrafçısı Edib Kurt tarafından hazırlanan Uluslararası Göç ve Mültecilik Rohingya’nın Gözleri adlı sergide evlerini terk eden Arakanlı Müslümanların fotoğraflarını gördük. Bu insanlar neden evlerini terk ediyor? Sebep ne? Savaş mı? Terör mü? Açlık veya susuzluk mu? Hepimizi ilgilendiren bu sorunların çözümü için çok çalışmak zorundayız. İnsanlığın ve inançlarımızın yasakladığı ne kadar akım varsa günümüz dünyasında bunları görmekteyiz. Bu gelişmeler bize İkinci Dünya Savaşı öncesi Avrupa’yı ve dünyayı hatırlatmaya başladı. Ekonomi konusunda dünyayı takip etmemiz lazım. Ekonominin gücünün nereden nereye kaydığına dikkat ederek ihracatımız ve ithalatımızı artırmak için çalışmalıyız. Uzmanlara göre ekonomide merkez, Batı’dan Doğu’ya doğru kaymaktadır. Aynı zamanda Afrika ve Latin Amerika’daki gelişmeler kuzeyden güneye doğru da ekonomik bir yönelmenin olduğunu gösteriyor. Uzmanlara göre 2050 yılında Afrika’nın dünya ekonomisine katkısı yaklaşık olarak 50 katrilyon dolar olacak. Bu tarz fırsatları takip ederek değerlendirmemiz gerekiyor.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde öğrenciler ile biraraya geldi. Derslik ve kütüphane ile laboratuvar açılışı da gerçekleştiren Çavuşoğlu, öğrencilere yaptığı konuşmasında dünyanın ilginç bir süreçten geçtiğini söyledi. Çavuşoğlu, şöyle konuştu Suriye’de iç savaşın sonlandırılması için, siyasi sürece geçilmesi için çaba sarf ediyoruz. Azerbaycan ile bir millet, iki devletiz. ‘Karabağ bizi ilgilendirmiyor’ diyemeyiz. Bunlar için ne yapacağız Güçlü mekanizmalar ile Kafkasya’da, Balkanlar’da kafa yoruyoruz. İlişkileri, ülkelerle üst düzeye çıkartmak önemlidir. Ülkelerle, stratejik anlaşmalar yapıyoruz. O ülkelerle ilişkilerimizin alt yapısını güçlendiriyoruz. Küresel sistemin dizayn ettiği sözleşmelerle, ikili ilişkileri geliştiremeyiz. Bugün ırkçılıktan bahsediyoruz, medeniyetler ittifakı ile buna nasıl çare buluruz İslam dünyasında çatışmalar var. İslam dünyası, kendi sorunlarını kendi aralarında çözme kabiliyeti yok. Geçici olarak halının altına süpürmüşüz, patlıyor. Körfez krizi, İslam Birliği Teşkilatı ile daha iyi bir örgüt haline getirmeye çalışıyoruz. Bugün 242 büyükelçilik ve başkonsolusluk ile dünyada beşinci sıradayız. Şanlı bayrağımızın her yanda dalgalanması elbette önemli. İnsani dış politikamız ile 8,1 milyar dolar insani yardım yapmışız. Dünyanın en cömert ülkesi ve milletiyiz. Nerede mazlum varsa oraya yardıma koşuyoruz. En az gelişmiş ülkelerin sesi biziz. Dünyadaki soydaşlarımıza, akrabalarımıza yardımcı olalım. Arakan müslümanlarını sahipsiz bırakamayız, Uygur Türkleri’nin derdini biz gündeme getirmezsek kimse getirmez, Ahıska Türkleri’ni ana vatanına döndürmezsek, ‘Türkler gelip bizi bulacak’ diye bekleyen soydaşlarımızı unutursak, dış politikamızın girişimci ve insani olmasının bir anlamı olmaz.

Çavuşoğlu, “Sonuç olarak dünya ilginç bir süreçten geçiyor. Tüm bunları iyi değerlendirirsek dış politikamız gerçekçi ve başarılı olur. Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmeleri görüyoruz. Yanı başımızda gerçekleşen bu krizleri fırsata çevirmemiz ülkemizin güvenliği, istikrarı ve ekonomisi bakımından oldukça önemlidir. Bu alanlarda da çalışmamızı sürdürüyoruz. Bu tarz fırsatları takip ederek değerlendirmemiz gerekiyor. Sonuç olarak dünya ilginç bir süreçten geçiyor. Tüm bunları iyi değerlendirirsek dış politikamız gerçekçi ve başarılı olur. Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmeleri görüyoruz. Yanı başımızda gerçekleşen bu krizleri fırsata çevirmemiz ülkemiz için güvenliği, istikrarı ve ekonomisi bakımından olmazsa olmazdır. Bu alanlarda da çalışmamızı sürdürüyoruz. Küresel sistem de zaman zaman yetersiz kalabiliyor. Küresel sistemin dizayn ettiği sözleşme ve konvansiyonlara taraf olmakla da ikili ilişkiler geliştirilemeyebiliyor. İşte gördüğünüz üzere Türk dış politikamızın sorumlulukları var. Siz öğrencilerin birçok ideali var. Bugün biz bu vizyonu ortaya koymaya çalışıyoruz ama sizin vizyonunuz bizimkilerden elbette ki daha büyük. Sizin idealleriniz, aşkınız, heyecanınız ve enerjinizle ben inanıyorum ki, ülkemiz de çok güçlü olacak, dış politikamız da. ” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

 

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!