BANDIRMA DEVLET HASTANESİ’NDE BİR İLK DAHA

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Başhekimliğini Etem Karpuz’un  yaptığı Bandırma Devlet Hastanesi’nde  iki hastaya obezite cerrahisi ameliyatı uygulandı.

Ülkemizde önemli sağlık problemleri arasında yer alan obeziteye karşı Sağlık Bakanlığı tarafından mücadele yürütülüyor. Yapılan çalışmalar kapsamında Bandırma Devlet Hastanesinde tarihinde ilk kez Obezite ameliyatı gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığı tarafında obezite cerrahisi branşında kriterleri sağlayan Bandırma Devlet Hastanesinde laparaskopik (kapalı ameliyat) yöntemle kanser cerrahisi, mide ve kasık fıtıkları, böbrek ameliyatları, kadın hastalıkları ameliyatları yapıldığı öğrenildi. Hastanede endoskopi, kolonoskopi ve ERCP işlemleri genel cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilirken Obezite cerrahisine başlamak için eksik olan 3. Basamak yoğun bakım ünitesi kısa zaman önce açılarak hizmet vermeye başladı.

Geçtiğimiz bir yıl içerisinde obezite cerrahisi eğitimlerini tamamlayan genel cerrahi uzmanları ve diyetisyenler iş birliği ile geçtiğimiz hafta içerisinde 41 yaşında kadın ve 24 yaşında erkek olmak üzere iki hastaya başarıyla obezite cerrahisi ameliyatı uygulandı. Ameliyat sonrası takipleri sırasında sorun çıkmayan hastalar sağlıkla taburcu edildi. Hastaların Sonraki süreçte genel cerrahi uzmanları, dahiliye uzmanları ve diyetisyenler tarafından titizlikle takip edileceği belirtildi.

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!