BANDIRMA DEVLET HASTANESİ’NDE ÖNEMLİ GELİŞMELER

Bandırma Devlet Hastanesi önemli uygulamalara imza atıyor.

Hemodiyaliz ünitesi aşağı yukarı üç yıldır problemlerle birlikte hizmet vermeye çalışıyor ama zorlanıyordu. Bunun içinde Sağlık Bakanlığı ile görüşülerek hastanenin kuzey tarafına 1000 metre karelik Hemodiyaliz ünitesinin projesi, inşaat ruhsatı mayıs ayında çözümlenerek 2 milyon 650 bin lira tahsis çıkarılarak ihalesi yapıldı. Kasım ayı başında temeli atıldı ve inşaatı devam ediyor. Muhtemelen 4 ay içinde bitecek ve 5 ay içersinde yeni binasına geçilmesi planlanıyor.

 

 

Yeni Hemodiyaliz ünitesi ile ne kazanılacak, eski Hemodiyaliz ünitesinde 17 cihaz vardı ve bu 17 cihazla günde 99 hastaya üç seans olarak 350 metre karelik bir alanda hizmet veriyordu. Yeni yapılacak 1000 metre karelik ünitede 33 Hemodiyaliz cihazıyla hizmet verecek ve çok zorlandığında ise günlük 3 seansı 2 seansa düşürülecek. Zira her seans 4 saat kadar sürüyor ve her seans arasında 1 saat cihazların bakımı sürüyor ve bu ciddi olarak sıkıntı yaratıyordu.

Özel olan Arce diyaliz merkezinin kapanması ile 3 yıldır 50 civarında hastanın geldiği Hastanenin 5 ay sonra ünitenin tamamlanması ile bu sıkıntıyı da aşacak ve günde 100 hasta 2 seansla, 33 Hemodiyaliz cihazıyla tedavi görecek ve mecbur kalındığı zamanlarda 130 hastaya hizmet verebilecek.

Bandırma Devlet Hastanesi‘ndeki bir diğer gelişme ise Doktor sayısındaki artış oldu.

Kardiyoloji servisine 1 uzman doktor, Göz servisine 1 uzman doktor, uzun zamandır problem yaşanan Psikiyatri servisine 1 uzman doktor doktor göreve başladı.

Bir diğer gelişme ise 11 Aralık çarşamba günü Çocuk Hastalıkları servisine 2 adet ihtisasını yeni bitiren ve hizmet kurası Bandırma Devlet Hastanesi’ne çıkan doktorun işe başlaması ile uzun yıllardır çocuk uzmanı konusundaki yaşanan sıkıntının sona erecek olması. Üç aya yakın bir süredir haftada iki gün Salı – Perşembe günleri Gönen’den gelen uzman doktorla hastalara hizmet verilmeye çalışılıyordu.

Bir diğer önemli gelişme ise haftanın 4 günü saat 17.00 ile 20.00 arasında belirli konulardaki sıkıntıları aşmak için Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri Dahiliye, Kadın Hastalıkları, Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Kulak Burun Boğaz, Ortopedi ve Üroloji  servislerinde Uzman doktorların hizmet vermeye başlaması.

Bu uygulama ile acil hasta sayısının günlük 550 lerden 450 lere kadar düşmesi ve 17.00 ile 20.00 saatleri arasında yaklaşık 150 – 200 arası vatandaşa hizmet veriliyor olması.

Bir önemli gelişmede Ultrason randevu sayısının 3 günden 2 güne düşürmek için 17.00 – 20.00 saatleri arasındada hizmet verecek olması.

Bir önemli gelişme ise bir buçuk aya verilen Endoskopi ve Kolonoskopi randevularınında 15 güne inmesi. 3 Genel Cerrahi uzmanı ile hastalara hizmet verecek olması.

 

 

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!