BANDIRMA FEN LİSESİ 18 MART RUHUNU YENİDEN YAŞATTI

Çanakkale Zaferinin 104. Yılı nedeniyle EnerjiSA Bandırma Fen Lisesi tarafından program düzenlendi.

Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda öğrencilerin sergilemiş olduğu gösteri izleyen davetliler tarafından bol bol alkışlandı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından EnerjiSA Bandırma Fen Lisesi Müdürü Mahmut Bakır günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Şiir, Resim ve Kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

EnerjiSA Bandırma Fen Lisesi Müdürü Mahmut Bakır konuşmasında şunları söyledi.”Türk tarihini şanlı sayfalarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümünü kutluyoruz.

Tarihte eşine az rastlanır en büyük kahramanlık destanlarından biri olan Çanakkale Zaferi. Kurtuluş Savaşı’na ve Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur. Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir ulusun bütün yokluk ve imkânsızlıklarına rağmen vatanını yüksek bir şuurla canı pahasına nasıl savunduğunu gösteren bir mücadele destanı olarak insanlık tarihi iğinde çok özel bir vere sahiptir.

Çanakkale ruhu göstermiştir ki; dünyada bu milletin varoluş iradesini kıracak hiçbir güç yoktur, Çanakkale de ortaya konulan bu sarsılmaz vatan sevgisi, bu millet olma bilinci en büyük zenginliğimiz, en büyük gücümüzdür.

Ulus olarak yokluk içindeyken bile ‘Çanakkale geçilmez’ dedirten sağlam inancın, sarsılmaz bir ruhun mirasçılarıyız. Aydınlık geleceğimizin teminatı, dün olduğu gibi, bugün de işte bu ruh ve inançtır, Çanakkale Zaferi, sadece geçmişimizin bir aziz hatırası olarak değil, geleceğe yürüyüşümüzün en güçlü ilham kaynaklarından biri olarak da milletimizin hissiyatında son derece önemli bir yere sahiptir.

Çanakkale Zaferi, vatanseverlik, fedakârlık, cesaret gibi yüksek faziletlerin kahramanca sergilendiği bir destandır. Hiçbir cephe, hiçbir savaş Çanakkale kadar tarihin akışını bütünüyle değiştirmemiştir.

Çanakkale Zaferi, ulusumuzu ihya edecek, kenetlendirecek, başarıya ulaştıracak kodları bünyesinde barındırmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale savaşlarında özellikle Anafartalar civarında askerleriyle verdiği üstün mücadele ve 276 kiloluk top mermisini sırımda taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu kahramanlık, dünyada çok tiz milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanıdır.

Çanakkale’de, Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i’ ile milletimiz bir bütün olarak mücadele vermiştir. Yalan söz
konusu olduğunda aidiyetlerin hiçbir önemi olmadığının en güzel örneğidir. Din, vatan, namus tehlikeye
girdiğinde canın, malın hiç düşünmeden verilebileceğinin göstergesidir.

Bugün bu ülkede yaşayan herkes, özgürlüğünü şehitlerimize borçludur, toprağın her bir karışı. Mehmet Akif Ersoy’un “Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda” mısrasında ifade ettiği üzere, şehit kanlarıyla sulanmıştır.

Ulus olarak nereden çeldiğimizi, hangi badirelerden kurtulduğumuzu unutmadan çağla kuşanmak durumunda olduğumuzu bilmek zorundayız. Köklerimizden koptuğumuzda, bizi ayakta tutacak besleyici kav naktan koptuğumuzu da bilmek durumundayız.

Ulusça Çanakkale ruhunu kavramaya, kuşanmaya muhtacız. Bu ruh, birlik ve beraberliğimizin, huzurumuzun teminatıdır. Bu inançla Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan tüm şehitlerimizi rahmetle, şükranla anıyoruz. Şehitlerimizin ruhu şad olsun.

Okul Müdürü Mahmut Bakır’ın konuşmasının ardından 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anma Haftası ile 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi anısına yapılan şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında derece alan öğrencilere protokol tarafından ödülleri verildi. Daha sonra, EnerjiSA Bandırma Fen Lisesi öğrencileri tarafından Çanakkale savaşları ile ilgili oratoryo gösterisi ve tiyatro oyunu sergilendi.

Barış Manço Kültür Merkezi’nde yapılan programa, Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Aslan, Şube Müdürleri İhsan Parlak,Ercan  Güler, Gülsevim Kaçar, Bandırma İlçe Müftüsü Hamdi Gevher, MHP Bandırma İlçe Teşkilatı Başkanı Yurttaş Bakkal, Okul müdürleri. Öğretmenler, Gazi ve Şehit Aileleri Vakfı ile çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!