ÇALIŞKAN: SENDİKANIN YERİ EMEKÇİNİN YANIDIR

Türk Eğitim Sen Bandırma Şube Başkanlığı Öğretmenevinde düzenlediği yemekli toplantıyla sendika üyeleri ile bir araya geldi.

Toplantıya Türk Eğitim-Sen Üst delegesi Ekrem Özenen, Türk Eğitim-Sen Bandırma 17 Eylül Üniversite Temsilcisi İlhan Özgül ve sendika üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan Türk Eğitim Sen Bandırma Şube Başkanı Mehmet Çalışkan “ Üç gün önce saygı ve özlemle andığımız Büyük Atatürk aramızdan ayrılalı tam 81 yıl oldu. Emperyalizmi bu topraklardan defeden, en iyi yönetim şekli olan Cumhuriyeti kuran, ilke ve inkılapları ile Türkiye’yi çağdaş yarınlara taşıyan, bilim, eğitim, sanayi, teknoloji v.b. alanlarda önemli atılımlar yapılmasını sağlayarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni saygın bir konuma getiren Büyük Önder Atatürk’e minnet borçluyuz. Atatürk’ü anmak kadar Atatürk’ü anlamaya da ihtiyacımız var. Her ne kadar onu anlamak için en çok gayret gösterenlerden olsak da ülke olarak da Atatürk’ü anlamayı başardığımızda şanlı Türk milletini bu cennet vatanda hak ettiği günlere ulaştıracağımıza eminiz. Atam, Türk-Eğitim-Sen’in her bir ferdi, seni bu yurdun evlatlarına dosdoğru anlatmak için hep burada, nöbette olacaktır” diye ifade etti.

Çalışkan “Sendikalar çalışanların yanında ise STK özelliği taşır. Biz her daim çalışanın, emekçinin yanında saf tuttuk. Tarafımız eğitim çalışanın yanıdır. Eğer sendika güçlünün yanında saf tutarsa, Hak eden ve liyakat sahibi olmayanların uygulamaya koyduğu çalışma şartları ve koşullarını zorla kabul ettirmeye çalışıyorsa, kişisel menfaat çıkarları üzerine hareket ediyorsa bunun adı sendika olmaz, bunun adı vakıf olur, dernek olur. Sendikanın yeri emekçinin yanıdır. Biliyoruz ki hak edenin değil de güçlünün saha sorumluluğunu yerine getiren sendikamsı yapılara “sarı sendika” ismi verilir. Sendikayı var eden temel unsur eylemlilik sürecidir. Biz de eğitimdeki birçok sorun karşısında doğruları söylemeye devam edeceğiz. 5 eylem kararımız var ve devam etmektedir. Türk Eğitim Sen olarak bizim duruşumuz nettir. Her türlü mülakat sistemine karşıyız. Yazılı sistem gelmediği müddetçe kamudaki çürümüşlüğün önüne geçilemez. Torpil engellenemez. Öğretmen atama sisteminde mülakat kaldırılmalıdır. Yerine güvenlik soruşturması şeklinde gerçekleştirilmelidir. Acilen ihtiyaç duyulan alanlara ek 60 bin atama gerçekleştirilmelidir. Değerler eğitimi adı altında okullarda yapılan eğitimleri MEB’in kendi öğretmenleri MEB adına yapmalıdır. MEB bir gruba veya belirli gruplara teslim edilmemelidir. Yaşananlardan ders çıkarmalıyız. Sözleşmeli köleliğe hayır diyoruz. Atanamayan öğretmenlerin yaptığı eylemlere her zaman destek verdik. Andımızın okutulması yönünde Andımız Türk Eğitim Sen’in kırmızı çizgisidir. Mücadelemiz devam edecektir. Her türlü sınavlara hazırlık için interaktif yayınımız olan TES AKADEMİ üyelerimizin hizmetindedir. TC kimlik numarası ile girerek tüm üyelerimiz yararlanabilmektedir Tüm üyelerimiz web sitemizden takip ederek yararlanabilirler. Özellikle sizlerden rica ediyorum sendikamız sosyal medya hesaplarını, Genel başkanımız Talip Geylan’ın başta twitter hesabı olmak üzere sosyal medya hesaplarını takip etmeniz ve arkadaşlarımıza duyurmanızı, böylece daha geniş kitlelere ulaşabiliriz. Şu anda Bandırma da yetkili sendikayla aramızdaki sayısal fark çok da fazla değil, yani aşılamayacak bir durum değil. Bu sendika da olup toplu sözleşmelerdeki acizlikten, 10 Kasım da bazı densizlerin sosyal medyadan Atamıza yapılan saygısızlıktan rahatsızlık duyan birçok arkadaş vardır. Bu insanlara durumdan memnun olup olmadıkları sorulmalı ve rahatsızlık duyanların derhal istifa etmeleri gerektiği hatırlatılmalıdır. Bizim birlikteliğimiz şahsi menfaat değil gönül birlikteliğidir. Türkiye’mizin geleceğini aydınlatacak ruh buradadır. Hepiniz var olun, sağ olun” dedi.

 

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!