GELECEĞİN AZİZ SANCAR’LARI SİZLERİN ARASINDA OTURUYOR

Ankara’da Alacaatlı mahallesinde yapımı tamamlanan Prof. Dr. Aziz Sancar Eğitim Kampüsünün açılışı, Bakan Varank’ın yanı sıra Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ankara Valisi Vasip Şahin, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve milletvekillerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, başvuruların 3 Mart’a kadar süreceği Aziz Sancar Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı’na gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirterek, başvuru sayısının 217’ye ulaştığını açıkladı. Varank, “ Geleceğin Aziz Sancarları sizlerin arasında oturuyor. Bu yüzden size yakışan da tıpkı Aziz Hoca’mız gibi durmadan çok çalışmaktır. Siz gayret edeceksiniz biz de her zaman sizleri destekleyeceğiz” diye konuştu.

 

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kampüs için gönderdiği mesaj da okundu.

 

Varank, burada yaptığı konuşmada, bugün gençlerin geçmişe göre daha donanımlı olduğunu ifade ederek, “Eskiye nazaran çok daha erken yaşlarda teknolojiyle, yeni trendlerle ilgilenmeye başlıyorlar. Bu yüzden gençlerin ufkunu genişletecek sağlıklı ve sürdürülebilir ortamlar hazırlamak devletler açısından artık bir zorunluluk.” diye konuştu.

 

Türkiye’nin bu işi en iyi yapan ülkelerden biri olduğuna dikkati çeken Varank, bugün açılışı yapılan kampüsün de gelecek dönemin nişanelerinden biri olacağını vurguladı.

 

Varank, 11 bin metrekare alanda kurulu kampüsün, modern araç ve gereçlerle donatılmış anaokulu, bilim sanat merkezi, özel programlı fen lisesi ve kız öğrenci pansiyonuyla bütüncül bir konsept olduğuna işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

 

“Ar-Ge ve bilim merkezi olarak tasarlanan bu kampüste, sadece bu okulun öğrencileri değil, tüm gençlerimiz Ar-Ge faaliyetlerinde bulunabilecek. Tabii bu kadar kaliteli altyapıya sahip bu okulun bir devlet okulu olması da bizim için ayrı bir şans. Yıllardır büyük bir dikkatle evlatlarımıza sağlamaya çalıştığımız fırsat eşitliğinin en güzel göstergelerinden biri. Bu ülkede kim olursanız olun, hangi sosyoekonomik geçmişe sahip olursanız olun en iyi okullarda okuyabilme şansına sahipsiniz.”

 

İHTİYAÇ DUYDUĞUNUZ HER ANDA YANINIZDAYIZ

Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ülkedeki eğitim sistemi ve kendisinin üstün gayretleri sayesinde dünyanın takdir ettiği başarılara imza attığını anımsatan Varank, ülkenin eğitim altyapısının bugün Sancar’ın öğrencilik yıllarına kıyasla daha iyi durumda olduğunu dile getirdi.

 

Varank, gençlerin Aziz Sancar’dan devralacağı bayrağı çok daha ilerilere taşıyacaklarına emin olduğunu ifade ederek, “Bu konuda ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyorum.” dedi.

 

Ülkelerin geleceğinin bilim ve teknolojide olduğunu vurgulayan Varank, bu bilinçle insan kaynağının gelişimini desteklemek için var güçleriyle çalıştıklarını anlattı.

 

TÜBİTAK YARIŞMALARINA BAŞVURANLARIN SAYISI YÜZDE 80 ARTTI

Varank, bu noktada gençlerden ve öğretmelerden TÜBİTAK’ı yakından takip etmelerini isteyerek, şöyle konuştu:

 

“TÜBİTAK’ta gerçek anlamda hayatınızın seyrini değiştirecek destekler mevcut. Aziz Hoca’mız da TÜBİTAK bursuyla ABD’ye giden bilim insanlarımızdan. Hoca’mız gitti ve orada büyük bir azimle çalışarak başarılı oldu. Araştırmacılarımızın bu örnekten ilham almasını çok önemsiyorum. Bunun için TÜBİTAK’ta hocamızın ismiyle yeni bir burs programı başlattık. Aziz Sancar Doktora Sonrası Araştırma Bursu Programı sayesinde genç araştırmacılarımız doktora sonrası çalışmalarını Hoca’mızın akademik danışmanlığında ve onun laboratuvarında sürdürebilecek. Bursa başvurular 3 Mart’a kadar devam ediyor ama biz şimdiye kadar gelen başvurulardan çok memnunuz. Bugün itibarıyla başvuru sayısı 217’ye ulaştı ve bu rakam bizim de aslında öngörmediğimiz bir rakamdı. Herhalde hocamızın ismi bile genç araştırmacıların ilgisini çekmek için yeterli oldu.”

 

Öğrencileri daha ortaokul ve lisedeyken geleceğin teknolojilerine ısındırmak için araştırma proje yarışmaları düzenlediklerine işaret eden Varank, bu sayede öğrencilerin kutup bilimlerinden iklim değişikliğine kadar birçok alanda projeler geliştirdiğini kaydetti.

 

Geçen yıl TÜBİTAK yarışmalarına başvuranların sayısının bir önceki yıla kıyasla yüzde 80 arttığını belirten Varank, şu bilgileri verdi:

 

“Bu yarışmalarda 37 bin 283 öğrencimiz proje geliştirdi. Yine birçok öğrencimiz uluslararası bilim olimpiyatlarına katıldı. 2002’ye kadar uluslararası yarışma ve olimpiyatlarda Türk öğrenciler 19 altın, 68 gümüş, 129 bronz madalya ve 29 mansiyon ödülü kazanmış. 2002 yılından bugüne kadar geçtiğimiz 20 yılda ise toplam 116 altın, 302 gümüş 319 bronz madalya ve 45 mansiyon ödülü almış. ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışması, Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması gibi prestijli yarışmalarda bu sene ilk başarılara imza attık. Bu başarılarımız her geçen gün katlanarak artmaya devam ediyor.”

 

Varank, TEKNOFEST’in geldiği noktanın da ayrı bir başarı hikayesi olduğuna değinerek, festivalin global bir marka olma yolunda hızla ilerlediğini bildirdi.

 

Bu yıl festival coşkusunu Karadeniz’e taşıyarak, TEKNOFEST’i Samsun’da düzenleyeceklerini anımsatan Varank, 26-29 Mayıs’ta gerçekleştirilecek TEKNOFEST Azerbaycan ile organizasyonun küresel marka olma yolundaki ilk adımını atmış olacaklarını söyledi.

 

GELECEĞİN AZİZ SANCARLARI SİZLERİN ARASINDA OTURUYOR

Varank, gençlere deneyap teknoloji atölyelerinden TÜBİTAK Fen Lisesine kadar birçok imkanlar sunduklarını dile getirdi.

 

Konuşmalarda Türkiye’yi geleceğe taşıyacak bir dip dalgadan bahsettiklerini belirten Varank, şunları kaydetti:

 

“İşte o dip dalga aslında siz değerli gençlerimizsiniz. Büyük ve Güçlü Türkiye hedefine ulaşmak için ekonomik, bilimsel ve teknolojik anlamda ortalığı kasıp kavuracak kadrolar sizlersiniz. Her alanda dünyadan ses getirecek işlere imza atacak TEKNOFEST kuşağı siz değerli gençlerimizsiniz. Geleceğin Aziz Sancarları sizlerin arasında oturuyor. Bu yüzden size yakışan da tıpkı Aziz Hoca’mız gibi durmadan çok çalışmaktır. Siz gayret edeceksiniz biz de her zaman sizleri destekleyeceğiz.”

 

BAKAN ÖZER: “YENİ AZİZ SANCARLARI KAZANMAK İÇİN”

Bakan Özer, törendeki konuşmasında, Bakanlığı döneminde keyif aldığı kararlardan en önemlisinin, açılışı yapılacak kampüse Aziz Sancar ismini vermek olduğunu söyledi.

 

Türkiye’nin “eğitim seferberliğine dikkat çeken Özer, “Okul öncesinden yüksek öğrenime kadar Anadolu’nun her noktasında, en ücra köşelerinde yeni Aziz Sancarları kazanmak için onları eğitime dahil edebilmek için devasa eğitim seferberliğine tanıklık etti bu ülke. Böyle bir kampüsü Aziz Sancar Hocamızın ismi ile müsemma bir şekilde eğitim-öğretime katmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

 

NOBEL’Lİ SANCAR, ADININ VERİLDİĞİ KAMPÜSÜN AÇILIŞINDA KONUŞTU

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Türkiye’de kendisine verilen bu değere layık olmaya çalışacağını belirterek, “Bu yaşımda hala işler yapabilirim ve Türk bilim insanları yetiştirmeye çalışacağım. Böylelikle Türkiye’ye Türk dünyasına inşallah borcumu öderim.” dedi. Sancar’ın bu sözleri salondan büyük alkış aldı.

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!