HİDROJEN PEROKSİT A.Ş’NİN SATIŞI TESCİLLENDİ

Hayyam Garipoğlu’na ait Hidrojen Peroksit A.Ş’nin tamamı, Alman United Initiators’a satıldı.

Alman United Initiators Bandırma Ticaret Odası’ndaki tescil işlemlerini tamamladı.

İş insanı Hayyam Garipoğlu bir şirketini daha elden çıkarttı.

Türkiye’nin en büyük hidrojen peroksit üreticisi olan Garipoğlu Şirketler Grubu’na bağlı Hidrojen Peroksit AŞ’nin tamamı alanında dünyanın en büyüğü kabul edilen Alman sanayi devi United Initiators’a devredildi. İki taraf, Bandırma Ticaret Odasında el sıkışarak hisse devir teslim sürecini tamamladı.

Bandırma’da üretim yapan Hidrojen Peroksit AŞ  40 bin ton yıllık üretim kapasitesine sahip Türkiye’nin birinci, dünyanın ise 8’inci büyük hidrojen peroksit üreticisi. Firma 70’ten farklı ülkeye ihracat yapıyor.

9 Temmuz 2018’de Garipoğlu satın almıştı

Hatırlanacağı üzere Hidrojen Peroksit AŞ, 2001 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulmuştu. O dönem Eti Maden İşletmeleri AŞ şirketin yüzde 28.2’lik hissesine sahipti. Bir süre sonra Barış Aksüs, Hidrojen Peroksit Sanayi ve Ticaret AŞ’nin yüzde 28,2’lik hissesini satın almıştı. Bir kamu kuruluşu olan Eti Maden İşletmeleri’ne ait olan yüzde 28,2’lik hisseler, 20 milyon 870 bin lira karşılığında Barış Aksüs’e devredildi. Daha sonra  9 Temmuz 2018 tarihinde tüm hisseler Garipoğlu şirketler gurubuna geçerek Hayyam Garipoğlu hisselerin tamamına sahip olmuştu.

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!