KALİTELİ YAŞAM

Kaliteli yaşamı parada ve lükste görenler hayatı ıskalıyor.

Eğer yaşamın kalitesi sadece parayla ölçülseydi tüm zenginlerin mutlu olmaları gerekirdi. Ama öyle değiller. Evet, para modern dünyamızın vazgeçilmezi, ama her şeyin belirleyicisi değil. Maddi olarak açlığımızı ve ihtiyaçlarımızı tatmin eden zenginlik ruh sağlığımızı ve mutluluğumuzu garanti edemez. Hele hele para tek ölçü haline gelmişse ne ona sahip olan rahattır, ne de olamayan. Çünkü parası olan etrafındaki insanların samimiyetlerinin(!) nedeninin sadece para olduğunu bilirler. Bu yüzden huzursuzdurlar.

Parası olmayanın da tek hedefi ona bir şekilde ulaşmaktır. Meşru ya da gayri meşru. Ben zenginim demek, her şeye gücüm yeter, her şeyi satın alabilirim demek değildir. Örneğin dünyanın en zengin insanı kopan bir kolunun aynısını servetini verse yaptıramaz. Olsa olsa en son gelişmiş teknoloji ürünü bir robot kol yaptırabilir, daha fazlasını değil. Peki o zaman gerçek zenginlik ve kaliteli yaşam sahip olduklarımızın farkına varmak değil midir? Örneğin eğer göremeseydiniz şu an bu yazıyı okuyamazdınız. Sahip olduğumuz ama farkına varıp da mutluluğuna eremediğimiz o kadar çok şey var ki. Ne yazık ki çoğumuz sahip olduklarımızın değerini elimizden çıktıktan sonra anlıyoruz. Ne acıklı bir durum öyle değil mi? Her hatırladığımızda bizi mutlu edecek onlarca, belki yüzlerce şeyi görmezden gelip hayatımızı birkaç olumsuzluğa odaklayarak tüketmek.

Ne talihsizlik, aldığımız her nefesin tadını çıkarabilecekken en olmadık bir konu açıp sinir savaşına girmek. Zaman zaman başımızı gökyüzüne çevirip o güzel maviliği, sürekli yer değiştiren bulutları seyredip mutlu olmak varken miras kavgasına tutuşmak. Bir yakımız ve bir dostumuzla bir bardak sıcak çayı paylaşıp muhabbetin doruğuna çıkmak varken tartışmada üstün çıkmak için ağzımıza geleni söylemek. Her sabah yataktan sağlıklı bir şekilde kalkabilmenin o dayanılmaz mutluluğunu hissetmek varken sabahın köründe bağırıp çağırmak veya surat asmak. Tıpkı elimizdeki birbirinden değerli altın ve mücevherleri verip onların yerine dikenli ve acıtıcı takıları almak gibi.

Bence kaliteli yaşam sahip olduklarımızın farkına varıp onların güzelliklerini yudum yudum hissetmektir. Bize verdiği bunca güzel nimet için o Yüce Yaratıcıya kocaman bir teşekkür etmektir. Kendi varlığımızla mutlu olmak ve etrafımızdaki insanların da iyi hissetmelerine katkıda bulunmaktır. Hayat bir şölen farkına varana. Para sadece bir araç kullanana. Ömür gerçek sermaye akıllı yatırım yapana. Kalite ayrıntılarda görüp anlayana. Muhabbet doyulmaz bir bal tadına varana.

Birey ve toplum olarak kaliteli yaşamı yakalayacağımız o güzel ve mutlu günlere beraberce el ele.

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!