KILKIŞLI: BASIN GERÇEKLERİ YAZMALIDIR

Bandırma Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kılkışlı, yapım çalışmaları biten yeni hizmet binası hakkında bazı basında çıkan  iddialara cevap verdi.

1 Eylül 2015 tarihinde yeni inşaat yapmaya karar verdiklerinde kiracıları olan Cemal Öztaylan ile karşılıklı bir sözleşme imza imzaladıklarını açıklayan Mehmet Kılkışlı “Bu protokole göre Cemal Öztaylan’a kira bedeli olarak 5 bin 500 TL belirledik. Ayrıca Öztaylan Odamızın yıllardan beri kiracısıdır. Kendisi yeni bir kiracı olarak görülmemelidir. Yer teslimi konusunda kendisiyle bir sözleşmemiz bulunmasına rağmen Anıtlar Kurulu’nda yaşanan sıkıntıdan dolayı binanın bitimi ancak 9 Aralık 2019 tarihinde gerçekleşti. Daha önce 5 bin 500 TL kira bedeli belirlenmesine rağmen çevrede yapılan fiyat araştırması sonrasında kira bedelini 10 bin TL olarak düzenledik. Öne sürüldüğü gibi bahse konu yerin 20-25 bin TL bedel ile kiraya verilebilmesi mümkün değildir.”dedi.

Bu güne kadar bu konuyla ilgili yazılanları okumadığını ancak basından bu yönde sorular üzerine cevap verdiğini dile getiren Kılkışlı “Ben değer verdiğim kişilerin haberlerini okuyorum. Yazılış sebepleri farklıdır. Biz basına her zaman saygı duyarız. Bu saygıyı duymaya devam edeceğiz. Ancak basında saygı duyulmayı hak etmeli. Basın gerçekleri yazmalıdır. Çamur at izi kalsın mantığıyla hareket edersek o zaman basın basınlıktan uzaklaşıyor. Martılar uçamıyormuş, güneşi kesiyormuş. Bu güne kadar bu tür iddialara cevap vermedim. Zaten bunlarında beklediği oydu. Bu akşam bu tür iddiaları ortaya atanları da elektronik posta ve telefonla davet ettik. Ancak telefona da cevap vermediler. Bu iddialara cevap verecek olan kişiler burada iddiaları ortaya atanlar nerede?  Sorularına cevap almak istemiyorsanız o yazıları yazmayacaksınız. Bu sorunların cevabını alacağınız merciler burada. O zaman bu davete icabet edeceksiniz. Ben ve arkadaşlarım bu yöndeki sorulara her ortamda cevap vermeye hazırdır. Kimin ne sorusu, kimin ne suçlaması varsa. Nerede ne zaman, hangi mekanda isterlerse cevaplamaya hazırım.” dedi.

Yeni hizmet binasının emsallerine göre daha yüksek olduğu yönündeki iddialara da değinen Kılkışlı ” Yeni hizmet binasının projesi Dursun Mirza’nın başkanlığı döneminde onaylandı. İskânı da Tolga Tosun’un Başkanlığı döneminde alındı. Ticaret Odasına verilen fazla kat söz konusu değildir. İmar ve iskan konusunda bir problem varsa bunun muhatabı ben ve Ticaret Odası değildir. Burada yasak olan bir şey yapıldıysa, yerel yönetim tarafından buraya mutlaka yıkım kararı gelir.” ifadesini kullandı.

Öztaylan tarafından yapıldığı dile getirilen dükkan önü çıkmalarına da değinen Kılkışlı “Eğer bu çıkıntılar sadece Cemal Öztaylan’a ait ise söylenenleri kabul ediyorum. Bunlar Pategonya’da mı yaşıyorlar? Tüm Bandırma’ya baksınlar. Bunları söylemek bile benim ayıbıma gidiyor. Yazıyorsanız, yazdığınız şeylerde bir tutarlılık olsun. Buna yerel yönetim izin veriyor. Yaptırım uygulanacaksa buna yerel yönetim karar verir. Ticaret Odası ile işgallerin ilgisi nedir? Ticaret Odası’na farklı bir kat uygulaması, yarım metrekare dahil bir imtiyaz sağlandıysa ben yapılan o yeri yıkmaya hazırım. Ruhsatı ve izni veren belediyedir. Dertleri başka.” dedi.

Yeni binadaki katların boş olduğuna yönelik iddialara da cevap veren Kılkışlı “Biz isteseydik o katları doldururduk.Bu konuda seçici davranmaya çalışıyoruz.Bu gün itibariyle büroların yarısı dolu.”dedi.

 

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!