MARMARA FAYI SESSİZLİĞİNİ BOZDU

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube YK Üyesi-Balıkesir İl Tem Yrd. Aysun Aykan, Meydana Gelen Son depremleri Değerlendirdi. Aykan, Marmara’da Beklenen Deprem İle İlgili, “Fay sessizliğini bozdu. Deprem Yakın. Şiddeti 7,6’ya kadar çıkabilir,” dedi.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Yönetim Kurulu Üyesi ve Balıkesir İl Temsilci Yardımcısı Aysun Aykan, beklenen Marmara depremi ile ilgili, “Marmara Denizi’nin içinde olacak depremi ‘İstanbul depremi’ diye adlandırıyorlar. Fakat bu söylem, kamuoyunda yanlış algılanmasına neden oldu. Bu depremden Marmara Denizi’ne kıyısı olan tüm şehirlerin ağır bir şekilde etkileneceği bilinmelidir” dedi.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube YK Üyesi-Balıkesir İl Tem Yrd. Aysun Aykan’dan flaş açıklamalar geldi. Türkiye’de 500 civarında 5,5 büyüklüğünde deprem üretebilecek fay hattı bulunduğunu belirten Aykan, özellikle Marmara Denizi’ndeki Marmara Fayı ve Balıkesir- Gökçeyazı Fayını işaret ederek “Bu fayların kırılma zamanı geçti,” dedi. Aykan, her iki fayında 7’nin üzerinde deprem üretme potansiyeline sahip olduğunun altını çizdi.

 

 

Marmara Fayında Kırık Süreci Başlamış Olabilir

Aykan’ın açıklamaları şu şekilde;

“Marmara Denizindeki Son depremler bize, Marmara Denizinin deprem açısından aktif olduğunu, diri olduğunu, deprem üretme potansiyelinin olduğunu bir kez daha göstermiştir. Ulusal ve uluslararası yapılmış bilimsel çalışmalar, bu bölgede 7’nin üzerinde ve maksimum 7,6 büyüklüğe çıkabilecek bir depremin olacağını göstermektedir.

26 Eylül ve 11 Ocaktaki Marmara Denizi içerisinde meydana gelen depremlerle dikkati çeken durum ise, hiç hareket etmeyen, Marmara Fayının orta kolunun,  çok uzun zaman süren sessizliğini bu depremlerle bozmasıdır. Bu deprem ile kırık harekete geçmiş, kırık süreci başlamış olabilir. Bu deprem uzun süre sessiz kalan faydaki gerilimi arttırdı, bu yüzden de beklediğimiz büyük depremin biraz daha yakın olduğunu söyleyebiliriz.”

Marmara Denizi’ne Kıyı Tüm Şehirler Ağır Bir Şekilde Etkilenecek

“Marmara Denizi’nin içinde olacak depremi İstanbul depremi diye adlandırıyorlar  fakat bu söylem  kamuoyunda yanlış  algılanmasına neden oldu; Bu depremden sadece İstanbul etkilenecekmiş gibi  yanlış algılama da oluşmuştu. Bu depremden Marmara Denizine kıyısı olan Tüm Şehirlerin ağır bir şekilde etkileneceği bilinmelidir. Bu yüzden de Marmara depremi dememiz daha doğru olur. Bu sadece İstanbul’u, Balıkesir’i etkilemez, Marmara Denizi’ne kıyısı olan tüm şehirler; İstanbul, Balıkesir, Yalova, Bursa, Kocaeli, Çanakkale ve Tekirdağ ağır bir şekilde etkileneceği bilinmelidir. Özellikle 1766 yılında Marmara Denizinde meydana gelen deprem, Avusturya’dan, İtalya’ya kadar geniş bir coğrafyada hissedilmiş ve tüm Marmara Bölgesinde tahribata yol açmıştır.”

Balıkesir’e Dikkat!

“Paleosismolojik-Jeolojik çalışmalarında yardımıyla depremlerin zamanı tam net bilinmese de, depremlerin tekrarlama periyotlarını, depremlerin olabileceği yerleri söyleyebiliyoruz; Örneğin Marmara Denizi’ndeki Marmara Fayının, Balıkesir- Gökçeyazı Fayının kırılma zamanının geçtiğini bu çalışmalara dayanarak biliyoruz.Balıkesir- Gökçeyazı Fayında yapılmış olan Jeolojik -Paleosismolojik çalışmalar sonucunda bu fayda MÖ 850’ye kadar 4 paleodepremin geliştiği, Deprem tekrarlama periyodunun 1000 yıl olduğu ve kırıldığında 6,5 ve 7,2 büyüklüğe çıkabilecek deprem üretme potansiyeline sahip olduğu bu çalışmalarla belirlenmiştir.”

“Depremin Kuzeye Doğru Transfer Olduğunu Görüyoruz.”

“28 Ocak tarihinde Manisa-Kırkağaç’ta Mw:5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu deprem geçen hafta başlayan bir aktiviteydi. Manisa-Akhisar’da, 5.6 Büyüklüğündeki depremin olduğu yerin Kuzeyinde oldu. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün diri fay haritasına göre Manisa-Akhisar Depreminin olduğu yer, Gelenbe Fay Zonunun güney ucunda olmuştu. Şuan depremin Kuzeye doğru transfer olduğunu görüyoruz. 10 Aralık tarihinde Balıkesir-Altıeylül’de 5 büyüklüğünde Gelenbe Fay zonunun kuzey ucunda deprem olmuştu, bölgenin deprem açısından aktif olduğunu görüyoruz.”

Doğu Anadolu Fay’ında Tehlike Geçmiş Değil

“Elazığ-Sivrice Depreminin meydana geldiği Doğu Anadolu Fay Zonu, Bingöl-Karlıova‘dan başlayan ve 580 km boyunca İskenderun Körfezine doğru uzanan aktif bir deformasyon kuşağıdır. En az iki milyon yıldan bu yana hareket ettiği biliniyor. DAFZ’nun  6-7 segmentleri bulunmaktadır. Tarihsel deprem kayıtlarına göre Doğu Anadolu Fay Zonu boyunca bu fay segmentlerinde büyüklüğü 6.5 ile 7 üzeri büyüklükte değişen birçok deprem geliştiği ve ağır hasarlara neden olduğu bilinmektedir.

En son olan Sivrice Depreminde kırılan fayın her 2 ucundaki fay segmentlerine, enerji transfer olmuş olabileceğinden bu fay segmentlerine dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Palu- Hazar Fayına, Adıyaman-Çelikhan Fayına dikkat etmemiz gerektiğini ve Kahramanmaraş-Gölbaşı Bölgesinde en son 1513 tarihinde deprem olan ve üzerinden uzun zaman geçmiş olduğu için bu bölgeye de dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Türkiye’de Şuanda 500 Civarında Deprem Üretebilecek Aktif Faylar Var.

“2012 yılında MadenTetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan diri fay haritasına bakıldığında 5.5 üzeri büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahip 500 civarında diri fay olduğu bilinmektedir. MTA’nın sitesinden bu diri fayların geçtiği yerleri görebilirsiniz.”

Dönüşüm Sağlanmalı

“Depremlere karşı gerekli önlemleri almamız gerekiyor. Fay hattındaki binaların güçlendirilmesi teknik olarak çok zor, depremde ayakta kalamaz yıkılır. Türkiye’de Aktif Fay hatları veya zonları üzerine bina inşa edilmesi, ABD Kaliforniya Fay Yasasında olduğu gibi yasaklanmalıdır. Aktif fay zonları üzerine inşa edilmiş bulunan binalar kentsel dönüşüme tabi tutularak halkımızın güvenliği sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!