MEŞALE AKADEMİ’DEN DOĞU TÜRKİSTAN KONFERANSI

Bandırma Meşale Akademi tarafından Bandırma Santral Kültür Merkezinde Bursa Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yüce’nin konuşmacı olarak katıldığı “Bitmeyen Zulüm; Doğu Türkistan” konulu bir konferans gerçekleştirildi. 

Yoğun bir katılımın olduğu görülen konferansta Doğu Türkistan’da yıllardır Türklere yapılan Çin zulmü anlatıldı. Zulme sessiz kalınmaması gerektiği belirtildi. Türkistan şehitleri için Kuran-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.

Konferansla ilgili basına açıklama yapan Bandırma Meşale Akademi Başkanı Av. Yılmaz Özdemir “Konferansa her kesimden ve her yaştan yoğun katılım oldu, hatta Bandırma dışında çevre ilçelerden de misafirlerimiz vardı. Yer yer ayakta misafirlerin kalacak şekilde salonun dolması ve Doğu Türkistan Konusunda Bandırma ve çevresinin yüksek hassasiyeti bizi ziyadesi ile memnun etti.  Konferans daha önceden planlanmıştı, aynı gün Türkiye’nin çoğu il ve ilçesinde çeşitli STK’larca yürüyüşlerin organize edilmiş olması da güzel bir tevafuk oldu. Bu anlamda Doğu Türkistan konusunda tüm Türkiye’den yükselen haykırışa Bandırma da bir konferansla katkı sağlanmış oldu.

Daha önce hatırlayacağınız üzerine Meşale Akademi olarak Doğu Akdeniz konusunda da bir konferans gerçekleştirilmiştik. O konferans da yoğun ilgi görmüştü. Daha sonra Türkiye’nin Libya ile imzalamış olduğu deniz yetki alanları mutabakatının ne denli önemli olduğunun o konferansımıza katılanlarca daha iyi algılandığını düşünüyorum. Bundan sonra da bu tür güncel ve hassasiyeti yüksek konferanslarımız devam edecektir.” dedi.

 

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!