MOBİLEFEST İSTANBUL KAPILARINI AÇTI

Dijital pazarlama profesyonelleri, mobil uygulama dünyası ve teknoloji meraklılarını İstanbul’da bir araya getiren dünyanın ilk mobil uygulama fuarı Mobilefest İstanbul, kapılarını açtı. Etkinliğin açılışını, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kuracakları açık kaynak platformu ile yazılım maliyetlerini azaltmayı amaçladıklarını belirterek, “Bu amaçla, hızla hayata geçirilebilir, yaygınlaştırılabilir ve yenilikçi bir yazılım eğitimi modeli hazırlıyoruz, yakında kamuoyu ile paylaşacağız. Yazılımcı olmayı itibarlı bir kariyer haline getirmek istiyoruz. Bunun için bir seferberlik başlatacak ve genç yeteneklerimize yeni imkanlar sunacağız.” dedi.

Festivalin 15 binden fazla teknoloji gönüllüsüne ev sahipliği yapmasının beklendiğini ifade eden Bakan Varank, teknolojinin artık hayatın her yerinde yer aldığını söyledi. Varank, hem tüketim hem de üretim modellerinin teknolojinin getirdiklerine hızla uyum sağladığını belirterek, bu sürece, mobil yaşamın da ciddi bir damga vurduğunu kaydetti. Varank, konuşmasında özetle şunları söyledi:

DÜNYA SEKİZİNCİSİYİZ:

“Mobil uygulamalar; alışverişten seyahate, eğlenceden eğitime, bankacılıktan haberleşmeye, her sektörü domine etmeye başladı. Günlük rutinimizi mobil uygulamalarla sürdürüyoruz. Yeni alışkanlıklar ediniyor, eski alışkanlıklarımızı farkında bile olmadan terk ediyoruz. Karşımızda hızla büyüyen bir pazar var. 2014 yılında dünyada mobil uygulamalardan elde edilen gelir 94 milyar dolardı. Beş senede piyasa beş kat büyüdü. Bu sene pazar hacmi 450 milyar dolara ulaştı. 2023’te ise 1 trilyon dolarlık büyüklüğü yakalaması beklenen bir sektörden bahsediyoruz. Türkiye’deki duruma bakarsak, yapılan tahminler 1,5 milyar dolarlık bir hacme işaret ediyor. Mobil uygulamaları indirme ve kullanmada dünyanın sekizinci ülkesiyiz. 2016’da 40 milyon olan mobil internet kullanıcı sayısı, bu senenin ilk yarısında 61 milyona ulaştı.

2 MİLYON UYGULAMA:

Türk milleti teknolojiye ve mobil uygulamalara çok meraklı. Fakat kullanılan uygulamaların sadece yüzde 14’ü yerli. Bu durum, hem yurt içindeki firmalar hem de bağımsız geliştiriciler için büyük fırsatlar sunuyor. Türkiye, heyecanlı ve sürprizlerle dolu bir yolculuğun daha çok başında. Bugün neredeyse her telefonda standart olarak gelen mesajlaşma uygulaması Whatsapp, 9 yıl önce bağımsız bir geliştirici tarafından piyasaya sürülmüştü. Ne zamanki 19 milyar dolara alıcı buldu, işte o zaman yazılımın ve yazılımcının gücü ortaya çıktı. Mobil uygulama marketlerinde 2008 yılında 500’den az uygulama varken, bugün bu sayı 2 milyona çıktı.

500 BİN YAZILIMCI HEDEFİ:

Biz istiyoruz ki, ülkemizdeki herkes bu işlere daha çok kafa yorsun. Türkiye’nin gittikçe büyüyen bu pazarda, vazgeçilmez bir aktör olmasının önünde hiçbir engel yok. Hükümet ve Bakanlık olarak girişimcilerin, gençlerin yanındayız. Hem girişimcilik desteklerimizle, hem de yazılım sektörüne yönelik programlarımızla sizlerin yanındayız. KOSGEB ve TÜBİTAK’ın sunduğu desteklere ek olarak, Ar-Ge merkezlerine ve teknoparklardaki firmalara bir takım ayrıcalıklar tanıyoruz. 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizde de yazılım konusunu önceliklendirdik. Bu alandaki yetenek havuzumuzu genişletip, en az 500 bin yazılımcı sayısına ulaşmayı hedefliyoruz.

YOL HARİTASI BELİRLENECEK: 

Kritik öneme sahip yazılım alanında vizyoner politikaları hayata geçirdik. Açık Kaynak Platformunun kurulmasının bu adımlardan sadece biri. Bu platformla, yazılım maliyetlerini azaltmayı, yazılımcı sayısını artırmayı ve açık kaynak alanında çalışan girişim sayısını artırmayı hedefliyoruz. İlk olarak kamunun mevcut ve yeni alımlarında, açık kaynak yazılımlara geçişi için yol haritası belirleyeceğiz. Açık kaynak yazılım ekosisteminin, kamu ve özel sektör tarafından desteklenmesini sağlayacağız. Bu amaçla, hızla hayata geçirilebilir, yaygınlaştırılabilir ve yenilikçi bir yazılım eğitimi modeli hazırlıyoruz, yakında kamuoyu ile paylaşacağız. Yazılımcı olmayı itibarlı bir kariyer haline getirmek istiyoruz. Bunun için bir seferberlik başlatacak ve genç yeteneklerimize yeni imkanlar sunacağız.

 

ALTIN ÇAĞI YAŞATALIM:

Hali hazırda ülkemizde girişimcilik neredeyse tamamen kamu tarafından destekleniyor. Biz her durumda girişimcilerin yanındayız, yanında olmaya da devam edeceğiz. Ancak, daha büyük işlere imza atabilmek için özel sektörün de yeni filizlenen girişimleri desteklemesi, bu işlere heyecanla yaklaşması gerekiyor. Hem girişimcilere hem de yatırımcılara bir çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin 2020 yılında, mobil uygulama yatırımlarına altın çağını yaşatalım. Ülkemizde birbirinden yetenekli yazılımcılarımız var. Onların yetenekleriyle, gözü kara yatırımcılarımızın birlikteliğinden muazzam işler ortaya çıkabilir. Türkiye’yi mobil uygulama ekosisteminde dünyanın merakla takip ettiği bir merkez haline beraber yapabiliriz.” dedi

Bakan Varank, konuşmasının ardından etkinlik kapsamında fuaye alanındaki stantları gezerek, girişimcilerin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!