TEKNOLOJİ, SAĞLIK, BİLİM VE SPOR AYNI POTADA

Balıkesir’de teknolojiyle spor bir araya geldi.
Balıkesir’de spor biliminin geleceği TÜBİTAK 4007 Projesi Balıkesir Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi.
Vali Ersin Yazıcı ile Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya’nın da katıldığı proje açılışında spor dallarında teknolojinin kullanımı oluşturulan atölyelerde gösterildi.
Balıkesir Lisesi Öğretmeni Volkan Ali Bozdemir koordinatörlüğünde hazırlanan TÜBİTAK Projesi’nde bisiklet sporunda kullanılan teknolojiler, basketbolda teknoloji kullanımı, çipli toplar, engellilerde spor ekipmanları ve özel eğitim, masa tenisi antrenman robotları ve futbolda VAR Sistemi kullanımı gibi atölyeler kurularak, sporda teknolojinin kullanımı anlatıldı. Balıkesir Lisesinin bahçesine kurulan sahada VAR sistemi uygulaması da gerçekleştirildi.

ŞANLI BAYRAĞIMIZ GÖKLERDE
Proje açılışına katılmak için Balıkesir’e gelen Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya konuşmasına dördüncü kez Avrupa şampiyonu olan Balıkesirli güreşçi Yasemin Adar’ı tebrik ederek başladı. Yerlikaya, “Malumunuz Balıkesir’in yetiştirdiği, Balıkesir’in mayası, hamuruyla yoğurulmuş kızımız Yasemin Adar Romanya’da dördüncü kez Avrupa Şampiyonu oldu. Balıkesir’imizin öz evladı, öz değeri kızımızı tebrik ediyoruz. Kızımızı inşallah önümüzdeki olimpiyatlarında, 400 gün sonra bütün sporun zirvesi olan olimpiyatlarda altın madalyayı almak, milletimize tekrar İstiklal Marşımızı okutmak, bayrağımızı da göndere çektirmek duygusunu yaşatır temennisiyle kızımızı bir kez daha tebrik ediyorum.” dedi.

SPOR, BERABERCE MÜCADELE ETMEYİ GELİŞTİRİR
Teknolojinin her alanda önem kazandığı günlerde spordaki gelişmelerin yaşandığını kaydeden Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, “Bugün bir vesileyle bir aradayız. Teknoloji ve spor, sağlık ve spor, bilim ve spor. Birbirinden ayrılamayan bir hançer, bu konu üzerine buradayız. Ben burada emeği geçen başta valimize, okul müdürümüze ve sizlere emeklerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Malum spor, sporun topluma, millete, vatandaşa ne kattığını önce iyi anlamak lazım. Birincisi, vatandaşlık duygusunu geliştirir. İkincisi liderlik duygusunu geliştirir. Üçüncüsü kardeşlik duygusunu, dördüncü bir arada, beraber, farklı farklı din, dil, ırk fark etmeksizin bir arada olmayı geliştirir. Et ve tırnak gibi birbiriyle, beraberce mücadele etmeyi geliştirir. Malum takım sporlarımız var. Bu sadece futbol, hentbol, voleybol diyelim, mücadele edenler sizce aynı dilden mi, aynı dinden mi? Ama hedef sportif başarı için tek. Farklı farklı görüşleri bir arada toplayarak mücadele etme duygusunu geliştiren tek şey spordur. Spor olmuşken ilimi ve bilimi dışında tutabilir misiniz? Teknolojiyi dışında tutabilir misiniz? Kas kütlesini, anatomisini, psikolojisini neyle bir araya getireceğiz? Bilim ve teknolojiyle. Onun için bugünkü yapılan bu birliktelik çok kıymetli.” diye konuştu.

SPOR İÇİN BİRLİKTE HAREKET EDİYORUZ 
Proje açılışının son konuşmasını gerçekleştiren Vali Ersin Yazıcı da Balıkesir’deki sportif faaliyetlere değindi. Vali Yazıcı, “Bu şehirde tüm kurum ve kuruluşlarla ama özellikle Milli Eğitim ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Balıkesir Üniversitesi işbirliğinde çocuklarımıza spor yaptırmak, eğitmek, geliştirmek için hep birlikte hareket ediyoruz. Tabi ki bu birlikteliği başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere ilçe belediyeleri de destekliyor. Bugüne kadar gelmiş olduğumuz noktada kendimizi bir şeyler yapmış kabul ediyoruz. Özellikle spor alanında çocuklarımızın keşfedilmesi adına, yetenekli sporcularımızın tespit edilmesi adına ilk ve ortaokulların büyük bir bölümünde özellikle sporla buluşma imkânı olmayan çocuklarımızı orta gelir grubu ve alt gelir grubunun yoğun olduğu bölgelerde okullarımızda spor salonları oluşturarak ya da oradaki çocuklarımızı spor tesislerine taşıyarak tamamına spor yaptırma gayreti içerisindeyiz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!