TÜRKİYE-AB KİK VE TOBB YÖNETİMİNDEN MEHMETÇİĞE DESTEK

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi ve TOBB Yönetiminden Mehmetçiğe Destek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile Türkiye-Avrupa Birliği Karma İstişare Komite Kanadı ve TOBB Yönetim Kurulu üyeleri ile Milli Savunma Bakanlığında bir araya geldi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. yıl dönümünde önemli bir heyetle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Akar, iş dünyası, işçi ve memur temsilcilerine Barış Pınarı Harekâtı’na gösterdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

Hassas bir dönemden geçildiğini belirten Bakan Akar, birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptı. Türkiye’nin yaptığı harekâtların dünyanın her yerinde savunulabilecek nitelikte olduğunu bildiren Bakan Akar,  “Ne kimsenin toprağında gözümüz var ne de haksız kazanç peşindeyiz. Yapmaya çalıştığımız şey hudutlarımızın, halkımızın güvenliği, ülkemizin birliği ve bütünlüğü. Ülkemizin hemen dibinde bir oluşum içindeler. Bu terör koridoruna müsaade etmeyeceğimizi başından beri söyledik. Aynı zamanda herkesin toprak bütünlüğüne saygılı olduğumuzu de tekrar tekrar vurguladık” diye konuştu.

BİLİNÇLİ OLARAK ÇARPITILIYOR

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın terör örgütüne karşı açıklamalarının batı basını tarafından çarpıtılmaya çalışıldığını “Kürtlere karşı operasyon yapılıyor” gibi gösterilmek istendiğini aktaran Bakan Akar, şöyle konuştu:

“Böyle bir şey yok. Bizim Kürt kardeşlerimizle bir problemimiz yok. Bizim binlerce yıllık tarihimizden gelen milli, manevi değerlerimiz var. Kimseye ‘sen öylesin’, ‘sen böylesin’ diye bir şeyimiz yok. Biz 82 milyon bir milletiz, Türk milletiyiz. Bunun içinde herkes olabilir. Dini kökeni, etnik kökeni, mezhebi farklı olabilir. Biz bunların hepsini kucaklıyoruz. Siyasi görüşü, mezhebi, yaşam şekli farklı olabilir ama kökümüz aynı, gövdemiz aynı. Biz 82 milyonuz, kardeşiz, et ve tırnak gibiyiz. Bizim Suriye’deki teröristlerle mücadelemizin dışında oradaki Kürt, Arap, Keldani, Arami, Süryani, diğer etnik gruptan insanlarla bizim mücadelemiz asla ve kat’a söz konusu olamaz ama dış basın bunu bilinçli olarak çarpıtıyor. Bizim tek hedefimiz teröristler. Bunun dışında bizim bir hedefimiz olamaz.”

TSK ENVANTERİNDE KİMYASAL SİLAH YOK

Barış Pınarı Harekâtı’nın başlamasıyla ortaya atılan “etnik temizlik” söylemlerini anımsatan Bakan Akar, “Bizim askerimizin karşıdan ateş gelmeden, karşısında teröristi görmeden ateş etmesi mümkün değil” diye konuştu.

Masum insanlara ateş edilmesinin asla söz konusu olamayacağını vurgulayan Bakan Akar, “Bir de ‘kimyasal silah’ yalanı ortaya attılar. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde kimyasal silah yok” dedi.

“TSK terör örgütü DEAŞ ile savaşmıyor” şeklinde yayılmak istenen yalana da dikkati çeken Bakan Akar, şunları söyledi:

“Bu yalanın da alçaklığın da dibidir. TSK olarak DEAŞ’a karşı göğüs göğüse savaşan tek orduyuz. 3 binden fazla DEAŞ’lıyı Suriye’nin kuzeyinde 700 DEAŞ’lıyı da Musul’un kenarında etkisiz hale getirdik. Kim yaptı bunları? Cevap yok. Silahlı Kuvvetlerimizin, Türkiye’nin DEAŞ ile mücadele konusunda durması, yavaşlaması, hafife alması asla söz konusu değil. Çünkü biz şunun bilincindeyiz, DEAŞ hiçbir zaman Müslümanları ve İslamiyeti temsil edemez.  Dolayısıyla bu konuda yapılması gereken neyse herkesten daha çok yaptık, yapmaya devam ediyoruz.”

Barış Pınarı Harekâtı kapsamında bin civarında teröristin etkisiz hale getirildiğini, irili ufaklı 500 yerleşim yerinin teröristlerden temizlendiğini aktaran Bakan Akar, “Şu anda buralardaki el yapımı patlayıcılar temizleniyor, ekmek dağıtılıyor, seyyar sağlık hizmetleri başladı, insanlar iş yerlerini açmaya başladı. Güvenlik, rahat huzur için elimizden gelen katkıyı yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Batı basınında yer alan “insani kriz” ifadelerinin de gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Bakan Akar, “Orada güvenlik sağlandı, sağlık, yiyecek, su gibi temel ihtiyaçlar veriliyor, AFAD, Kızılay gidiyor, ulaşım açık. İnsani kriz nerede? Olmayan bir şeyi suni bir şekilde gündeme getirip insanların kafasını karıştırıyorlar” dedi.

Sadece masum insanlara karşı değil çevreye, tarihi, dini yapılara karşı da gerek harekâtın planlamasında gerekse icrasında hiçbir ülkenin göstermediği hassasiyeti gösterdiklerini ifade eden Bakan Akar, “Bu hainler bir haftada bizim il, ilçe ve köylerimize bin havan, roket attılar. 9 aylık bebek, 20 kişi hayatını kaybetti, 187 yaralımız var, bu bir alçaklık” dedi. Bakan Akar, batı ülkelerinden bu yaşananlarla ilgili bir yorum gelmediğine de dikkati çekti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın önemle üzerinde durduğu savunma sanayiinde yerlilik ve millilik konusunda gelinen noktanın önemli olduğunu ifade eden Bakan Akar, bunun daha da yukarı seviyelere çıkarılmasının önemini işaret etti.

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU: ASKERLERİMİZİN YANINDAYIZ

TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu da Bakan Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile bir araya gelmekten duydukları mutluluğu ifade etti.

“Suriye’nin kuzeyinde yuvalanan teröristleri hedef alan Barış Pınarı Harekâtı’nın arkasında olduk ve destekledik” diyen Hisarcıklıoğlu, harekâta verdikleri destekle ilgili Türkiye- Avrupa Birliği Karma İstişare Komite Kanadı olarak yaptıkları açıklamayı hatırlattı.

Harekâtın başlamasının ardından yurt dışında Türkiye aleyhine başlatılmak istenen kampanyaya karşı 190 ülkedeki muhataplarına 4 dilde mektup yazdıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, yaptıkları diğer çalışmalar ve ziyaretlere ilişkin de bilgi verdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı Harekâtları, Pençe operasyonları sonrasında ise Barış Pınarı Harekâtı’nın gerçekleştirildiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sizin kararlı ve dirayetli komutanızda ordumuzun terör örgütlerine karşı gösterdiği cansiperhane mücadele milletimize moral ve umut vermektedir” diye konuştu.

Harekâtın başarıyla tamamlanmasıyla Türkiye’nin güney sınırlarının güven altına alınacağını belirten Hisarcıklıoğlu, “Böylece sınır ötesinde Türkiye’yi tehdit eden unsurların gelişmesine de fırsat verilmeyecek. Buradaki bütün meslek örgütleri olarak sizlere teşekkür ediyoruz. Bizler de buradaki arkadaşlarımla her milli davada, mücadelede olduğu gibi devletimizin yanında, milletimizin emrinde olmaya devam edeceğiz. Dualarımız ve tüm kalbimizle devletimizin ve tüm askerlerimizin yanındayız. Şuna inanıyoruz ki bizler el birliği ile bu mücadeleden zaferle çıkılacak.”

HAREKÂTA DESTEK MESAJI

Türkiye- Avrupa Birliği Karma İstişare Komite Kanadı ve TOBB Yönetim Kurulu üyeleri de başarıyla yapılan Barış Pınarı Harekâtı’nı ülkenin onuru olarak nitelendirdi.

Şehitlere rahmet gazilere şifa dileyen üyeler, harekâtla terör devleti kurulma hayalinin tamamen ortadan kaldırıldığını söyledi. Harekâtta yerli ve milli savunma sanayii ürünlerinin kullanılmasından da duydukları memnuniyeti dile getiren üyeler, verdikleri desteği “Gururumuz olan ordumuzun böyle bir mücadelede yanız kalması düşünülemezdi” ifadeleriyle paylaştı.

Hisarcıklıoğlu toplantının sonunda, yaptıkları açıklamalardan oluşan dosyayı da Bakan Akar’a takdim etti.

Bir cevap yazın

ABONE OL