VARANK: NİHAİ AMAÇ TÜRK SANAYİSİNE ÇAĞ ATLATMAK

VARANK BAKANLIĞININ ÖNCELİKLERİNİ SİVAS’TA AÇIKLADI:

1-YATIRIM TEŞVİK MEVZUATINI REVİZE EDECEĞİZ

2-DESTEKLERİMİZİ SONUÇ ODAKLI TASARLAYACAĞIZ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bakanlığının önümüzdeki süreçte iki önceliği olduğunu söyledi. Yatırım teşvik mevzuatını revize edeceklerini, bakanlık olarak verecekleri destekleri uçtan uca ve sonuç odaklı olarak tasarlayacaklarını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Nihai amaç, Türk sanayisine çağ atlatmak.” dedi.

Bakan Varank, yerel seçimler öncesinde gerçekleştirdiği il ziyaretleri kapsamında Diyarbakır, Çanakkale, Adana, Kahramanmaraş, Kocaeli, Bolu, Elazığ, Kars, Aydın, Eskişehir, Van, Ağrı, Nevşehir, Aksaray, Muş, Bitlis, Siirt, Batman, Amasya, Tunceli ve Yalova’nın ardından Sivas’ta çeşitli programlara katıldı. Sivas’ta sanayicilerle buluşan Varank, yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

15 BİN VATANDAŞA İŞ

Tarihler 2002’yi gösterdiğinde Sivas’ta sadece 12 firma toplamda 3 milyon liralık bir yatırım teşvik belgesine sahipti.16 yılda 700’e yakın firmaya teşvik belgesi vererek, 4 milyarlık sermaye yatırımını destekledik. İlimizin üretim kapasitesi bu sayede büyüdü ve güçlendi. Tabi üretim demek istihdam demek. Tek başına sadece bu teşvikler sayesinde, 15 bin vatandaşımıza yeni iş imkanları oluşturduk.

MİSLİYLE DÖNECEK

Üretimde kaliteyi ve rekabetçiliği artırmak için, Ar-Ge faaliyetlerinizi hızlandırmalısınız. Elinizin altında bunu gerçekleştirebileceğiniz bir ekosistem mevcut. Teknopark’ta faaliyet gösteren firmalarla iş birliğine gidebilir ya da teknopark yerleşkesindeki boş alanları doldurabilirsiniz. Ar-Ge’ye bugün harcadığınız 1 lira, hem size hem de ülke ekonomisine misliyle dönecektir.

SEKTÖREL ÖBEKLENME

Kalkınma ajansımız ilimizde 68 milyon liralık destek sağladı.1 milyon avro bütçeli İŞGEM Projesi kapsamında sektörel öbeklenme ve kümelenme konulu çalışmalar gerçekleştirdik. Bu merkez; metal işleme, küçük makine ve fonksiyonel gıda sektöründe faaliyet gösteriyor. Ön kuluçka merkezi, kuluçka merkezi ve gelişim merkezi olarak üç ana bölümden oluşan Sivas İŞGEM’de yüzde 80 doluluk oranı yakalandı. Yine kale projesinin de fizibilitesini tamamladık. Bu projemiz de cazibe merkezlerini destekleme programında yürütülecek. 50 milyon liralık proje bütçesinin 10 milyon lirasını bakanlığımız üstleniyor.

İKİ ÖNCELİK

Bakanlık olarak önümüzdeki dönemde 2 önemli önceliğimiz bulunuyor. Yatırım teşvik mevzuatımızı revize edeceğiz. Bu kapsamda tüm illerimizin üretim kabiliyetlerini dikkate alıp, teşviklerden en iyi şekilde faydalanmalarını sağlayacağız. Amacımız katma değerli üretim öncülüğünde bir büyümeyi gerçekleştirmek. Yerli kaynaklarımızdan en ideal şekilde yararlanıp, üretimde tam bağımsızlığı hedefliyoruz. Ancak bu sayede döviz kurlarındaki dalgalanmaların, üretime olan etkisini en aza indirebiliriz.

HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ

İşte yakıda açıklayacağımız Yerlileştirme Ürün Programı bu ihtiyaca bir çözüm niteliğinde. Programla birlikte, desteklerimizi uçtan uça ve sonuç odaklı şekilde tasarlayacağız. Enerjiden sağlığa, imalattan yazılıma pek çok sektörde üretim potansiyelimizi yukarılara taşıyacağız. Tabi yerli katma değer konusunda; hem üreticinin hem de tüketicinin farkındalığının yüksek olması şart. Buradan hareketle hem yerli ürünü üreten, hem de bunu kullananın kazançlı çıkacağı bir mekanizma kurguluyoruz. Nihai amaç Türk sanayisine katma değerli üretimle çağ atlatmak. Ülkemizin ihtiyacı olan bu yapısal dönüşümü inşallah hep birlikte başaracağız.

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!