YİYECEKLERİN EN GÜZEL VE EN SAĞLIKLI KATKI MADDESİ SEVGİDİR

Elbette tuzu, yağı, baharatı yiyeceği lezzetli ve güzel hale getirir. Ama onu en lezzetli, en sağlıklı ve en güzel hale getiren içine kattığımız sevgimizdir. O sevgiyle beraber A dan Z ye her şey değişir ve olumlu etkilenir. O sevgiyle birlikte tüm maharetlerimiz ortaya çıkar. En ince ayrıntılar bile düşünülür. Hazırladığımız yiyeceği yiyen kişinin beğenmesini, vücuduna yaramasını içtenlikle arzu ederiz. Sofrayı hazırlayış tarzımız bile o sevginin etkisiyle bambaşka bir hal alır. Bir vazo dolusu çiçek, belki yumuşak ışıklar saçan iki mum.
Ömrümüz bu sevgi dolu sofralarda, birbirinden güzel muhabbet dolu ortamlarda geçsin. Zaten inanın hayat denilen süre ancak bunlara yetecek kadar. Uzun küslüklerle, bitip tükenmek bilmeyen anlamsız tartışmalarla heba edilmeyecek kadar sınırlı ve bir o kadar da kıymetli bir süreye sahibiz. Üstelik bu sürenin ne zaman sona ereceğini bile bilmiyoruz. Şimdi bu kıymetli süreyi en akıllı bir şekilde kullanmak bu yazıyı okuyan herkesin elinde.
Sevgimizi sadece yiyeceklere değil hayatımızın her anına katmalıyız. Örneğin sözlerimize katmalıyız, daha anlaşılır ve daha etkili olması için. Dinleyişimize katmalıyız, daha etkin ve empati kurarak dinleyebilmek için. Davranışlarımıza katmalıyız, daha saygılı ve daha ölçülü olabilmek için. Okuyuşumuza katmalıyız, daha iyi anlamak ve anladıklarımızı daha iyi yaşayabilmek için. Evimize katmalıyız, çocuklarımıza, akrabalarımıza, arkadaşlarımıza ve komşularımıza huzur dolu bir ortam sunmak için. Bahçemize katmalıyız, tüm mevsimlerin güzelliklerini ruhumuzda yaşayabilmek için.
Sevgi neyin içine girerse onu güzel ve anlamlı kılar. Küçük bir fincan kahvenin hükmünü kırk yıla taşıyan içine eklenen sevgiden başka bir şey değildir. En kötü şartlarda bile onu savunduğumuz ve gerektiğinde onun için öldüğümüz vatanımıza kattığımız sevgidendir.
Bu arada kendi kendimize de sevgimizi katmalıyız. Kimi zaman kendimizi acımasızca eleştirdiğimiz, baskıladığımız, zorladığımız, haksızlık ettiğimiz dönemler olmuş olabilir. Bizi hiç şikayet etmeden taşıyan ayaklarımıza, her işimizi yapan ellerimize ve kollarımıza, düşmeden şaşmadan, çarpmadan yolumuzu bulduran gözlerimize, dinlememizi sağlayan kulaklarımıza, düşünmememizi sağlayan ve bütün vücudu kontrol eden beynimize de sevgimizi katmalıyız. Onları üzmemeli, aşırı yormamalı ve zaman zaman onları dinlendirmeliyiz.
Sevgi ihtiyacı anlamaktır, sevgi dinlendirmektir, sevgi rahatlatmaktır, sevgi olumlu duygular beslemektir, sevgi ince düşünebilmektir, sevgi empati kurmaktır, sevgi paylaşmaktır, sevgi uzlaşmaktır, sevgi özele saygıdır, kısacası sevgi hayattır.
İçine girdiğinde her şeyi olumlu yönde değiştiren sihirli güç nedir? Cevabı şimdi siz verin ve bu noktalı yere yazın…………….. İçine sevgi katarsak her günümüz anlamlı ve olumlu olur. Örneğin 14 Şubatı özel yapan nedir? Aslında 14 Şubat sadece sıradan bir tarihtir, ama onu özel kılan ona kattığımız sevgi ve yüklediğimiz anlamdır.
Her saniyemize, her dakikamıza, her saatimize, her günümüze, her haftamıza, her ayımıza, her yılımıza, kısacası hayatımızın her anına sevgi katarak onu daha kıymetli ve daha anlamlı hale getireceğimiz o güzel ve mutlu günlere beraberce el ele.

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!