BANDIRMA’YA BİN BEŞYÜZ KİŞİLİK ÜNİVERSİTE CAMİİ

Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi bünyesinde yapımına başlanan bin beşyüz kişilik Üniversite Camii’nin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Merkez Yerleşkesi içerisinde tahsis edilen alana Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından yapımı gerçekleştirilecek olan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Camii 2300 metrekare oturum alanı, aynı anda 1500 kiş kapasiteli ve 42 metre kubbe yüksekliği ile: okuma salonları, sergi ve konferans salonu gibi eğitim, kültür ve sanat etkinliklerinin gerçekleştirileceği mekanlar da yer alacak.

Temel Atma Törenine Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Balıkesir Emniyet Müdürü Hasan Onar katıldı.

Üniversite Kampüs sahasında düzenlenen tören İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başladı. Törende ilk konuşmayı Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir gerçekleştirdi. Rektör Prof. Dr. Özdemir, “Camiler toplumun bir araya geldiği eğitim, din gibi farklı konularda paylaşımların yapıldığı güzel mekanlardır. Zenginin yoksulla, işçinin işverenle, yönetenin yönetilenle buluştuğu büyük birlik mekanlarıdır. Günümüzdeki camiler daha modern tasarım ve çizgilerden oluşmaya başladı. Mimari çizgileri ve sıradışı görünüşleri ile ilgi çeken yeni camiler yükselmeye başladı memleketimizde. Üniversite camimiz de bu camilerimizden biri olacak. Değerli vatandaşlarımızın hayırseverlerimizin katkıları ile camimiz burada yükselecek. Camimizin en kısa sürede bitirilmesini temenni ediyorum. Ümit ediyoruz ki 2 seneden kısa bir sürede camimiz bitsin” dedi.

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun’un kısa konuşması ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz konuştu. Yılmaz konuşmasında, “Üniversite Bandırma’ya çok yakıştı. Buraya da camimiz çok yakışacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. İnşallah burada gençlerimiz sadece ibadethane olarak değil, kendilerini her alanda geliştirmek, ders çalışmak, zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmek için kullanırlar. Bizler de Büyükşehir olarak destekçiyiz. En kısa zamanda tamamlanarak kullanıma açılması için desteklerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Son olarak kürsüye gelen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ise “Bugün Bandırma’nın bayramı var. Üniversite için caminin yapılmış olması hakikaten hepimizin gönlünün coşmasına vesile oldu. Burada Peygamber Efendimizin Mescid-i Nebevi’sinin bir şubesinin temelini atıyoruz. Cami Allah’ın 99 isminden bir tanesi. Allah mafiretiyle tüm kullarını kucakladığı için bu ismi almış. Cami kavramı Türk milletine aittir. Başka yerlerde cami kelimesini duyamazsınız. Bizim ilim medeniyetimize baktığınız zaman dört asır cami ile mektepler hep iç içe olmuş. Bunun ilk örneğini de Mescid-i Nebevi’nin içindeki Suffe. O suffede ashab yetişmiş. Onların öğretmenleri Peygamberimiz. Ondan sonra ki öğretmenler ashab. İki – üç asır sonra medreseler yapılmaya başlanmış. Yani ders yapılan yerler. Uzun yıllar o isim kullanılmış. Bugün ilkokul, ortaokul, lise kullanıyoruz. Hepsi bizim kelimelerimiz, bize mal olmuş artık. Üniversite, evrensel bilginin elde edildiği yer. Farklı farklı fakülteler var. Farklı farklı alanlarda uzmanlar yetişecek. Hangi fakülte varsa o fakülteden yetişen her gencimiz bizim için değerlidir, başımızın tacıdır. Bizde İslami ilimler, İslami olmayan ilimler diye bir şey yok. Astronomi talebesi de İslami ilim tahsil eden bir öğrencidir, tıp talebesi de, coğrafya talebesi de. Çünkü hepsinin Kur’an-ı Kerim’de bir karşılığı vardır. Dolayısıyla bizim medeniyetimizin bundan 25 sene önce Avrupa’nın keşfettiği interdisipliner metot dediğimiz öğrenciyi farklı alanlarda yetiştirme, yan ana dal, çift ana dal yaptırma anlayışını asırlar önce bir gerçekleştirmişiz. İbn-i Sina Matematik’te de, fıkıhta da zirvedir. Aynı zamanda iyi bir hafızdır” diye konuştu.

 

Türk medeniyetinde, cami ve okulların hep iç içe olduğunu hatırlatan Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada farklı farklı alanlarda uzmanlar yetişecek, hangi fakülte varsa oradan yetişen her gencimiz bizim için değerlidir, başımızın tacıdır. Bizim medeniyetimizde İslami ve İslami olmayan ilimler diye bir şey yoktur. Astronomi, tıp, coğrafya, fizik öğrencisi de İslami ilim tahsil eden bir öğrencidir. Hepsinin Kur’an-ı Kerim’de bir karşılığı vardır. Dolayısıyla bizim medeniyetimiz, aslında bundan 25 yıl önce Avrupa’nın keşfettiği interdisipliner metot dediğimiz öğrenciyi farklı alanlarda yetiştirme anlayışını, asırlar önce gerçekleştirmiş. İbn-i Sina tıpta da matematikte de fıkıhta da zirvedir, aynı zamanda iyi bir hafızdır. Bu topraklar onun gibi yüzlerce ilim adamını bu millete kazandırmıştır. Caminin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

Konuşmanın ardından dua eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, katılımcılarla beraber butona basarak, Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Camii’nin temeline ilk beton törenle döküldü.

Tören bitiminde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve protokol mensuplarının tören alanından ayrılması ardından tören sona erdi.

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!