NORMALLEŞME SÜRECİ DENETİMLERİ SIKLAŞTI

Balıkesir’de Berber, Kuaför, Taksi, Toplu Ulaşım Araçları, AVM ve Pazar Yerleri Denetlendi!

Kuaför, AVM, pazar yerleri, şehir içi ve şehirler arası ulaşım araçlarında yapılan COVID-19 denetimlerinde maske takmayan, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymayan kişi ve iş yerlerine idari işlem uygulandı.

İçişleri Bakanlığının talimatı üzerine ilimiz genelinde oluşturulan ekipler denetim yaptı.

Berber, kuaförler, güzellik merkezleri, alışveriş merkezleri, ticari taksiler, pazar yerlerinde COVID-19 tedbirlerine uyulup uyulmadığı kontrol edildi. Birçok noktada gerçekleştirilen denetimlerde ise vatandaşlar bilgilendirildi.

AVM İçindeki 88 İş Yeri Kontrol Edildi.

AVM’lerde, AVM içi ve iş yerlerinde bulunabilecek müşteri sayısının tespitinde hesaba katılacak alanların doğru belirlenip belirlenmediği, müşterilere duyuru yapılıp yapılmadığı, belirlenen sayının üzerinde müşteri kabul edilip edilmediği, temizlik, hijyen ve ortam havalandırmasındaki kurallara uyma, iş yerleri için belirlenen çalışma kurallarına uyma, AVM çalışanlarının korunmasına yönelik alınan önlemler kontrol edildi. AVM içindeki 88 iş yeri kontrol edildi.

Berber, Kuaför ve Güzellik Salonları Denetlendi.

Denetimlerde berber, kuaför ve güzellik merkezlerinde, randevu sistemine göre çalışma, çalışma saatlerine uyma, müşteri koltukları arasındaki mesafeyi sağlama, çalışanlar ve müşterilerin maske kullanımı, hizmet sunulmasında kullanılan malzemelerin sterilizasyonu veya dezenfekte edilmesi, tek kullanımlık ürünlerin kullanımı, izin verilmeyen (ustura ile tıraş, cilt bakımı, makyaj, ense fırçası vb.) kurallarına uyulup uyulmadığına bakıldı.

865 berber, kuaför, güzellik salonu denetlendi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararlara uymayan 2 iş yeri tespit edildi. 1.578 TL idari para cezası uygulandı.

Pazar Yerleri Denetlendi.

Pazar yerlerinde maske kullanımı, pazar tezgâhları arası mesafe, pazar yerlerine aynı anda alınabilecek müşteri sayısı, pazar yerleri çevresindeki fiziki tedbirler ile ürünlerin müşteriye sunum kurallarının kontrolü yapıldı.

78 pazar yeri kontrol edildi. Tedbirler uymayan 10 esnafa ve sosyal mesafe ve maske takma kurallarına riayet etmeyen 1 kişiye 3 bin 920 TL. idari para cezası yazıldı.

Ticari Taksi ve Taksi Durakları Denetlendi.

Ticari taksilerde ise taksi ve durakların dezenfeksiyonu, şoför ve müşterinin maske kullanımı, taksilerde yeterli dezenfektan veya kolonya bulundurulup bulundurulmadığı, aynı anda hizmet verilebilecek müşteri sayısı sınırı, her müşteri sonrası araç içerisinin havalandırılması ve temas edilen yüzeylerin dezenfeksiyonu, temassız ödeme yöntemlerine geçme konusunda çalışma olup olmadığı denetlendi.

Balıkesir genelinde 478 ticari taksi ve taksi durağı denetlendi. Denetimlerde 110 ticari taksiye, 20 taksi durağına idari işlem uygulandı. 230 şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım aracı denetlenirken, 7 firmaya 13 bin 654 TL. idari para cezası yazıldı.

Denetlemeler Devam Edecek.

Denetlemelerle ilgili açıklamalarda bulunan Vali Ersin Yazıcı ise, “Bakanlığımızın genelgeleri, Valiliğimizce alınan Hıfzıssıhha Kararları kapsamında oluşturduğumuz denetim ekipleri ile AVM’ler, kuaför ve berber salonları, pazar yerleri, ekiplerimiz, personellerimiz tarafından denetleniyor. Sahada yapmış olduğumuz çalışmalar aralıksız devam edecektir.” dedi.

Bir cevap yazın

ABONE OL

error: Content is protected !!