EkonomiGündemManşet

KAAN’ın ilk uçuşu dünya basınında büyük yankı uyandırdı

Dünya medyasında, milli muharip uçak KAAN’ın ilk uçuşundan övgüyle bahsedildi.

Alman Welt gazetesinin “Bu dönüm noktası, Türkiye’nin bir savaş uçağı ülkesi olarak yükselişine işaret ediyor” başlıklı haberinde KAAN‘ın ilk uçuşunu başarıyla tamamladığı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan için bunun ABD’ye karşı kazanılmış bir zafer anlamına geldiği ifade edildi.

  • Milli muharip uçak KAAN ilk uçuşunu yaptı
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye kendi 5. nesil savaş uçağını üretme yolunda çok kritik bir eşiği geride bıraktı

Türkiye’nin modern savaş uçaklarının üretiminde kendi kendine yeterlilik için giderek daha fazla çaba sarf ettiği aktarılan haberde, bunun hızla büyüyen savunma sanayisi için tarihi bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekildi.

ift motorlu savaş uçağının, 5. nesil olarak adlandırılan ve gizlilik özelliklerine sahip bir model olduğu, bu nedenle radar tarafından tespit edilmesinin zor olduğu belirtildi.

Türkiye’nin teknolojiden altyapıya, bilgi birikimi ve üretim kabiliyetine sahip çalışanlarına kadar modern savaş uçağı üretimine yönelik değerler zincirinin tamamına sahip olan dünyadaki sayılı ülkelerden biri olmayı hedeflediği bu amaçla çeşitli Türk şirketlerinde modern sensörler, radarlar ve diğer silah teknolojileri geliştirildiğine işaret edildi.

Haberde KAAN’ın 2030 yılı itibarıyla Türk Hava Kuvvetlerindeki ABD F-16 modelinin tamamen veya kısmen yerini alması beklendiği vurgulandı.

Havacılık sitesi Flugrevue’deki haberde de KAAN’ın Türkiye’nin umut ışığı ve gökyüzündeki yeni savaş uçağı olduğu belirtildi.

Gizli özelliklere sahip Türk milli muharip uçağının, başarılı ilk uçuşunu gerçekleştirdiği aktarıldı.

Türk Hava Kuvvetlerinin gelecekteki amiral gemisi olması beklenen KAAN’ın ilk uçuşunu 13 dakika sürdüğü ve 2440 metre irtifaya çıkarak saatte 425 km hıza ulaştığı kaydedildi.

Frankfurter Allgemeine gazetesi de “Türkiye KAAN’ı sundu” başlıklı haberinde Türk yapımı ilk savaş uçağının ilk uçuşunu başarıyla tamamladığı ifade edildi.

Uçuşun tamamlanmasının ardından Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar’ın X sosyal medya platformunda, “Ukraynalı şirketlerin Türkiye için çok önemli olan bu projeye katılmalarından memnuniyet duyduğunu” yazdığına dikkati çekti.

Gazete şimdiden Ukrayna’nın Türkiye’nin 5. nesil savaş uçağı KAAN ile ilgilendiği aktarıldı.

“www.aero.de” isimli havacılık sitesinde yayımlanan haberde NATO üyesi Türkiye’nin, büyük ölçüde yerel olarak geliştirilen ilk savaş uçağının uçuş testini başarıyla gerçekleştirdiği belirtildi.

Türkiye’nin İngiliz BAE Systems şirketiyle tasarladığı jetin Ankara’da iniş ve kalkış yaptığına işaret edilerek NATO üyesi Türkiye’nin 2016’dan bu yana yerli savaş uçağı geliştirmek için çalıştığı hatırlatıldı.

Haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afyon’da yaptığı konuşmadaki “Türkiye, kendi beşinci nesil savaş uçağını üretme yolunda kritik bir aşamaya geldi.” ifadesine yer verildi.

Hava filosunu modernize etmek isteyen Ankara’nın, ABD’den 40 F-16 savaş uçağı satın almak için sözleşme imzaladığı ve ayrıca 40 Eurofighter Typhoon satın almakla da ilgilendiği kaydedildi.

“www.euro-sd.com” adlı havacılık sitesindeki haberde de “milli muharip uçak” olarak bilinen ve eski adı “TF-X” olan KAAN’ın beşinci nesil savaş uçağı olduğu ve ilk uçuşunu F-16D eşliğinde yaptığı ifade edildi.

İlk kez gökyüzüne çıkan uçağın havada 13 dakika kaldığı, 2 bin 438 metre yüksekliğe ve 426 kilometre hıza ulaştığı belirtildi.

KAAN’ın 21 metre uzunluğunda, 6 metre yüksekliğinde ve kanat açıklığının 14 metre olduğuna işaret edilerek 2030’dan itibaren F-16 filosunun yerini almasının beklendiği kaydedildi.

Türkiye’nin gereksinimlerini karşılamak için avcı uçağı olarak geliştirilen KAAN’ın 2070’lere kadar hizmette bulunmasının amaçlandığı belirtildi.

TF-X geliştirme programının 5 Ağustos 2016’da başlatıldığı hatırlatıldı.

Avusturya’da yayın yapan “breakingthenews.net” sitesi, Türkiye’nin milli muharip savaş uçağı KAAN’ın ilk uçuşunu gerçekleştirdiği bilgisini paylaştı.

Haberde Türk Silahlı Kuvvetlerinin ilk uçağı, 2028’de teslim almasının planlandığına işaret edildi.

Fransız medyası, Türk hava savunma sanayinin “büyük bir başarıya” imza attığını yazdı

Askeri ve jeopolitik konular üzerine yayın yapan Opex 360 gazetesinin “5’inci nesil Türk muharip uçak KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirdi” başlıklı haberinde, KAAN’ın ilk uçuşunda 2 bin 440 metre irtifaya çıkarak saatte 425 kilometre hıza ulaştığı ve 13 dakika havada kaldığı aktarıldı.

KAAN’ın “yeni nesil silahlarla havadan havaya mücadele” için tasarlandığı belirtilen haberde, milli muharip uçağın ilk uçuşundan övgü ile bahsedildi.

Ayrıca, başarılı uçuşu ile birlikte KAAN’ın Türkiye’yi, ABD, Rusya ve Çin’in aralarında bulunduğu “5’inci nesil savaş uçağını tasarlayabilen ülkeler kulübüne” dahil ettiği vurgulandı.

Savunma haberleri ve analizleri sitesi Meta Defense ise KAAN’ın ilk uçuşunu, “Türk muharip uçak KAAN havalanıyor ve Türk havacılık endüstrisini elitler arasına taşıyor” başlığı ile haberleştirdi.

Haberde, KAAN’ın başarılı uçuşu, Türkiye’nin hava savunma sanayisinin “büyük bir başarısı” olarak nitelendi.

KAAN’ın Türkiye için “gelecek vadeden bir ihracat pazarı” oluşturacağına işaret edilen haberde, 21 metre uzunluğunda ve 14 metre kanat açıklığına sahip uçağın teknik özelliklerine geniş yer verildi.

Yunanistan: Batı ve ABD silah sistemlerine bağımlılık derecesini azaltacak

Ülkenin en çok okunan gazetelerinden Kathimerini, “KAAN’ın ilk uçuşundan ne öğrendik – Ege’de güç dengelerini değiştiriyor mu” başlıklı haberinde “Türkiye, KAAN’ın uçuşuyla kendi ülkesi içinde 5’inci nesil uçak üretiminde önemli bir adım daha attı.” ifadesine yer verdi.

Haberde, KAAN’ın 5’inci nesil uçaklarda F-35’lere alternatif olduğuna işaret edildi.

Gazete, KAAN’ın henüz operasyonel bakımdan kullanılabilir olmamasına rağmen başarılı uçuş denemesinin, programın küçük gecikmelerle de olsa öngörülen zamanlamada ilerlediğini kanıtladığını bildirdi.

Milli muharip uçak KAAN’ın teknik özelliklerine ayrıntılı değinilen haberde, KAAN’ın 2030’a kadar operasyonel bakımdan hazır olabileceği ve bunun da Türkiye’nin Batı ve ABD tarafından üretilen silah sistemlerine bağımlılık derecesini azaltacağı ifade edildi.

Gazete, isim vermeden Yunanistan Hava Kuvvetlerinin deneyimli yetkililerine dayandırdığı yorumda, KAAN’ın tüm hedeflerine ulaşsa dahi Yunanistan ile Türkiye arasındaki dengeyi en azından operasyonel seviyede çok büyük ölçüde değiştirmeyeceğini ileri sürdü.

Ukrayna, Azerbaycan ve Pakistan gibi ülkelerin de KAAN’la ilgilendiği vurgulanan haberde, “Ancak kimse Türkiye’nin stratejik faydasını tartışamaz. KAAN, hiçbir zaman hizmete girmese bile komşunun savunma sanayisindeki teknolojik yetisinin yükseldiğinin bir kanıtıdır. 24 ayda 4 Türk uçağının ilk uçuşunu gerçekleştirdiğinin düşünülmesi bile yeterlidir. KAAN, İnsansız Hava Aracı Anka-3, Bayraktar TB3 ve Kızılelma.” değerlendirmesinde bulunuldu.

“F-35 ve F-22’nin muadili olmaya aday”

Ta Nea gazetesi de ana sayfasında yer verdiği haberde KAAN’ın ABD’ye ait “GE F110” tipi motorla uçtuğunu, belli sayıda KAAN’ın F110 ile uçacağını, diğer KAAN’ların ise her şey yolunda giderse iki yıl içinde hazır olacak yerli motorla uçacağını belirtti.

Haberde, KAAN’ın F-35 ve F-22’nin muadili olmaya hazırlandığı ifade edildi.

“Greek Reporter” isimli haber portalı da “Türkiye’nin 5’inci nesil muharip uçağı KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirdi” başlığıyla yayımladığı haberde teknik özelliklere ve Türk yetkililerinin açıklamalarına yer verdi.

Haberde, Türkiye’nin KAAN’ı F-35 savaş uçaklarının alternatifi gördüğü belirtildi.

“CNN Greece” haber sitesinin “Türk muharip uçağı KAAN’ın ilk uçuşu” başlıklı haberinde KAAN’ın, ABD’nin Ankara’yı F-35 programından çıkarmasının ardından Türk hava savunma sanayisinin geliştirdiği düşük görünürlükte “stealth” sistemine sahip bir uçak olduğu ifade edildi.

Haberde, Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu’nun 5’inci nesil Türk muharip uçağının üretimi için ülkesinin işbirliğine hazır olduğunu kaydettiğine işaret edildi.

“Türk savunma sanayisinin en büyük projelerinden biri”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “En gururlu günlerden biri” şeklindeki sözlerini başlığına taşıyan “Imerisia” gazetesi de KAAN için “Türk savunma sanayisinin en büyük projelerinden biri” ifadesini kullandı.

KAAN’ın yapay zeka tarafından desteklendiği vurgulanan haberde, uçağın insansız hava araçlarıyla işbirliği yapabilecek, yeni nesil silahlarla savaşabilecek, süpersonik hızla tam isabet edebilecek özelliklere sahip olduğu kaydedildi.

Balkan medyasından milli muharip uçak KAAN’ın ilk uçuşuna övgü

KAAN’ın ilk uçuşuna Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Hırvatistan ve Kosova medyalarında övgüyle yer verildi.

Bosna Hersek’teki en yüksek tirajlı “Dnevni Avaz” gazetesi, KAAN’ın ilk uçuşuyla ilgili haberinde “Türk savaş uçağı KAAN’ın ilk uçuşu gerçekleştirildi”, en çok tıklanan haber sitelerinden Klix de “Türkiye için tarihi an” başlıklarını kullandı.

Ülkedeki iki entiteden Sırp Cumhuriyeti’ne ait “Politika” gazetesi de KAAN’ın ilk uçuşunu “Gökyüzündeki Türk mucizesi” başlığıyla yansıttı.

Sırbistan’daki haber sitesi Telegraf, haberi “Türkiye’nin beşinci nesil hayalet savaş uçağı ilk uçuşunu yaptı” şeklinde verdi.

Hırvatistan’ın önde gelen gazetelerinden Jutarnji list de haberi “Beşinci nesil savaş uçağı ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Bu, Türkiye’nin planlarının sadece başlangıcı: Güçlü bir kuvvet olacak.” ifadeleriyle okurlarına aktardı.

Kosova’nın en büyük haber sitelerinden Telegrafi, KAAN’ın ilk uçuşunu başarıyla tamamlamasını “Türkiye için tarihi an” başlığıyla okuyucularına sundu.

Haberde “Türkiye’nin en iddialı projesi” olarak nitelendirilen KAAN’ın, ilk uçuşunu başarıyla tamamlamasıyla ilgili, “Türk havacılık sektörü ve ordusu için tarihi bir anı temsil ediyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kosovalı haber sitesi İnsajderi de “Türkiye, yeni nesil uçaklarıyla gökleri fethetmeye hazır” başlığıyla duyurduğu haberde KAAN’ın üstün özelliklerine dair detaylara yer verdi.

İtalyan basını, KAAN’ı “Türkiye’nin ürettiği ilk 5. nesil savaş uçağı” olarak tanıttı

İtalya’nın önde gelen gazetelerinden Il Messaggero, “Türkiye, Kaan’ın ilk uçuşunu gerçekleştirdi” başlığıyla okuyucularına haberi duyurdu.

Haberde, projenin 2016’da doğduğu belirtilerek “Bu uçak, ülkenin savunma sanayisinin önde gelen projelerinden birini temsil ediyor.” değerlendirmesi yapıldı.

KAAN için “Ankara’nın ortaya çıkardığı ilk 5. nesil savaş uçağı” denilen haberde, “Yüksek bir hava muharebe menzili, süpersonik hızda stratejik saldırı kapasitesi olan bu uçak, ulusal düzeyde üretilen akıllı mühimmatlarla silahlandırılacak.” ifadesi yer aldı.

İtalyan ANSA ajansı da haberi, “Ankara, yerli savaş uçağını tanıttı” başlığıyla abonelerine aktardı.

Haberde, “Türk savaş uçağı Kaan’ın, Ankara Mürted Üssü’nde dün sabah ilk uçuşunu başarılı şekilde tamamladığı ve bunun, Türkiye’nin ürettiği ilk 5. nesil savaş uçağı olduğu” belirtildi.

Bu arada, İtalyan savunma haberleri siteleri de ilk uçuşunu dün gerçekleştiren KAAN’ın teknik özelliklerine geniş yer verdi.

Abd

ABD merkezli yayın yapan Business Insider internet sitesi, KAAN’ın, Türkiye’nin 5. nesil savaş uçağına sahip olma yönünde “büyük adım” olduğunu kaydetti.

Business Insider, KAAN’ın Türk havacılık sanayisinin 10 yılı aşkın gayretlerinin neticesi olduğu ve nihayetinde Türkiye’nin KAAN’ın F-16 filosunun yerini almasını umduğunu belirtti.

Ayrıca, Business Insider, dünkü uçuş testinin özellikle ABD ile F-35 savaş uçakları projesinde yaşanan gerilimin ardından gelecek adına “umut verici bir adım” olduğunu vurguladı.

Bloomberg televizyonu da KAAN’a haberlerinde yer verirken, Türkiye’nin 5. nesil savaş uçağının teker kesmesinin “mihenk taşı” niteliği taşıdığını vurguladı.

İngiltere

İngiliz haber ajansı Reuters, KAAN’ın gökyüzüyle buluşmasını “Türkiye’nin ilk milli savaş uçağı olan KAAN, ülkenin hava kuvvetlerini geliştirme çabalarının bir parçası olarak ilk uçuşunu tamamladı.” ifadeleriyle okuyucularına duyurdu.

Haberde, Türkiye’nin yeni nesil savaş uçağı KAAN’ın seri üretiminde yerli üretim motorları kullanmayı planladığına işaret etti.

Londra merkezli Al Arab gazetesi de milli muharip uçak KAAN’ın ilk uçuşunu, “Türkiye 5. nesil savaş uçağı üretiminde çığır açtı” başlığıyla haberleştirdi.

Türkiye’nin KAAN’ın ilk uçuşunu Ankara’da başarıyla gerçekleştirmesiyle 5. nesil savaş uçağı yapabilen ülkeler arasında yer aldığına işaret edilen haberde, KAAN’ın üstün özelliklerine dair detaylara yer verildi.

Gazetede tam sayfa verilen haberde ayrıca, Türkiye’nin savaş uçağı ve insansız hava araçlarına sahip olmasıyla elde ettiği uluslararası ve bölgesel gücüne işaret edildi.

Suudi Arabistan’ın Asharq Bloomberg televizyonu internet sitesi de KAAN’ın ilk uçuşunu, “En büyük kral. Türkiye’nin 5. nesil hayalet uçağıyla ilgili neler biliyoruz?” başlığıyla okuyucularına sundu.

Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen milli muharip uçağın ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiği aktarılan haberde, KAAN’ın özelliklerine ilişkin detaylar yer aldı.

Katar merkezli Al Jazeera televizyonu da KAAN’ın ilk uçuşunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla izleyicisine sundu.

Kanada

Kanada’da yayın yapan BNN Bloomberg televizyonu, “KAAN, Türk savunma endüstrisinin özgüveni ve yenilikçiliğinin sembolü” olduğunu belirtti.

Türkiye’nin en yeni 5. nesil savaş uçağı KAAN’ın ilk seferi için gökyüzüne yükselmesiyle “Türk savunma ve havacılık tarihinde yeni bir şafak doğdu.” ifadesiyle izleyicilerine seslenen BNN Bloomberg, “Bu olay sadece bir hava gücü gösterisi değil; Türkiye’nin askeri teknolojide kendine güven arayışında önemli bir sıçramayı ve savaş geleceğine doğru cesur bir adımı temsil ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

BNN, “Havayı yaran şık tasarımıyla KAAN, bir ulusun hırslarını, teknolojik becerisini ve stratejik öngörüsünü simgelemektedir.” övgüsüyle haberinde yer verdiği KAAN’ın envanterine eklenmesinin Türkiye’nin “bölgedeki ve ötesindeki stratejik dengeleri değiştirmeye hazırlandığı” yorumunu yaptı.

KAAN ile Türkiye’nin savunma ve saldırı kabiliyetinin yükseldiğine ve bu tarihi gelişmenin Ankara’nın hızla gelişen askeri teknolojide liderlik etmeye hazır olduğunun altını çizen BNN, bu tarihi adımın küresel savunma teknolojisinde yenilikçilik, azim ve bağımsızlık ruhunun öncülüğünde yeni bir çağın şafağı olduğuna dair dünyaya bir mesaj olduğuna dikkati çekti.

Japonya

Japon medyasında da milli muharip uçak KAAN’ı ilk uçuşundan övgüyle bahsedildi.

Japonya’nın en büyük ekonomi gazetesi Nihon Keizai Shimbun (Nikkei), KAAN’ın ilk uçuşunu başarıyla tamamladığını ve Türk savunma yetkililerinin bu 5. nesil savaş uçağını Asya ve Körfez ülkelerine ihraç etmeyi umduğunu iddia etti.

Nikkei, ayrıca, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’nin (TUSAŞ) KAAN’ı 2030 itibarıyla “düşük görünürlük” kapasitesine ulaştırmayı hedeflediğini aktardı.

Haberde, TUSAŞ’ın 2028 itibarıyla 20 adet savaş uçağının yapılmasının planlandığı ifade edildi.

Yahoo Japan Co. internet sitesindeki haberde, ABD, Rusya, Çin, Güney Kore’den sonra Türkiye’nin, dünyada hayalet savaş uçağı uçuran beşinci ülke olduğu kaydedildi.

Norimono News internet sitesinde ise “Türkiye’nin geliştirdiği savaş uçağı KAAN, ilk uçuşunu başarıyla tamamladı.” ifadesi kullanıldı.

İsim olarak “KAAN” kelimesinin anlamına değinilen haberde “KAAN’ın, ‘hükümdar’ veya ‘kralların kralı’ anlamına gelen Türk kökenli erkeksi bir isim” olduğu belirtildi.

Haberde, “Dünyada beşinci nesil savaş uçağı geliştirip üretebilen sadece beş ülke var ve Türkiye de artık bunlardan biri.” değerlendirmesine yer verildi.

Times ABEMA haber sitesi de KAAN uçağına ilişkin haberinde, “Türk şirketi, radarda görülmesi zor ve gizlilik yeteneklerine sahip savaş uçağı KAAN’ı geliştirdi.” ifadesini kullandı.

Haberde, uçuşa ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bugün Türkiye’nin savunma sanayisi açısından gurur verici bir günü daha yaşadık.” ifadesi aktarıldı.

“F35 ve Sukhoi 57’siyle birlikte dünyanın en iyi beşinci nesil savaş uçaklarından biri KAAN” değerlendirmesinde bulunulan haberde, Türkiye’nin gelecek dönemde, savunma yeteneklerini daha da geliştirmesinin beklendiği yorumu yapıldı.

Çin

Çin’de Halkın Günlüğü gazetesi ve Şinhua ajansı “Türkiye’nin yerli beşinci nesil savaş uçağı Kaan’ın ilk uçuşunu başarıyla tamamladı” başlığıyla verdiği haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye’nin beşinci nesil savaş uçağı üretiminde kritik bir eşiği daha aştığı” ifadesine yer verdi.

Haberde teknik özellikleri anlatılan uçağın envanterde bulunan F-16 uçaklarının yerini alabileceği kaydedildi.

Haberde ayrıca uçağın Türk Silahlı Kuvvetlerinin gereksinimleri doğrultusunda tasarlandığı belirtildi.

Hindistan

Hindistan’ın NDTV kanalı, KAAN’ın teker kesme testini “Hava gücünü geliştirme gayretleri kapsamında Türkiye’nin ilk yerli savaş uçağı KAAN, ilk uçuşunu yaptı.” başlığıyla izleyicilerine duyurdu.

The Times of India Gazetesi ise 5. nesil savaş uçağı KAAN’ın Türkiye’nin yerli üretim savaş uçağı sürecinde “mihenk taşı” olduğunu vurguladı.

Gazetenin haberinde, Türkiye’nin “eskiyen hava gücünü modernize etmeyi birinci öncelikleri haline getirdiği bir dönemde KAAN’ın ülke için dönüm noktası olduğunu” kaydetti.

Ayrıca, gazete, KAAN ile Türkiye’nin 5. nesil savaş uçağı üzerine çalışan az sayıdaki güçler grubuna adını yazdırdığına işaret ederek, “Bu da KAAN’ın nihayetinde gizli yeteneklere, gelişmiş havacılık teknolojisine sahip olacağı ve savaşta rol üstlenebileceği anlamına geliyor.” ifadesine yer verdi.

Pakistan

Pakistan’ın Samaa televizyonu da, milli muharip uçak KAAN’ın ilk uçuşunu, “Türkiye’nin ilk yerli uçağı KAAN, ilk uçuşunu gerçekleştirdi” başlığıyla haberleştirdi.

Haberde, KAAN’ın ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirerek 5. nesil savaş uçağı yapabilen ülkeler arasında yer aldığı vurgulanarak, KAAN’ın üstün özelliklerine ilişkin ayrıntılar aktarıldı.

Rusya

Rus haber ajansı TASS, “Türk 5. nesil savaş uçağı KAAN ilk uçuşunu yaptı” başlığıyla servis ettiği haberde, uçuşun başarılı şekilde gerçekleştiğini vurguladı.

İlk Türk savaş uçağı KAAN’ın ilk kez havalandığına dikkati çeken Rossiyskaya Gazeta, haberinde bu uçağın “Milli Muharip Uçağı” programı kapsamında 2017’de üretilmeye başladığı ve seri üretime 2028’de geçileceği aktarıldı.

Ria haber ajansı da “Türk savaş uçağı KAAN ilk kez uçuş yaptı” başlığıyla haber yayımladı.

Libya

Ayn Libya gazetesi, “Türkiye’nin ilk yerli savaş uçağı KAAN Ankara semalarında” başlığıyla gördüğü haberinde, KAAN’ın ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün’ün “KAAN” hakkındaki açıklamalarına yer verilen haberde, Türkiye’nin 2016’dan beri yerli bir savaş uçağı üretilmesi için yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler aktarıldı.

Libya’nın Nabız gazetesi de, KAAN’ın ilk uçuşuyla ilgili haberinde, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının “KAAN” hakkında “Türkiye’nin dünyada beşinci nesil uçak üreten 5 ülke arasında yer alacağına” yönelik açıklamasına yer verdi.

Haberde, KAAN’ın teknik özellikleri hakkında bilgiler paylaşıldı.

Azerbaycan

Azerbaycan Devlet Haber Ajansı (AZERTAC), haberinde, “Türk milli savaş uçağı KAAN bugün ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Böylece Türkiye 5’inci nesil savaş uçağı üreten ülkeler arasında yerini aldı.” ifadelerine yer verdi.

Gürcistan

Gürcistan devlet televizyon kanalı “Pirveli Arkhi” (1TV.GE) KAAN’ın ilk uçuşu ile ilgili “Beşinci nesil ilk Türk askeri uçağı KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirdi” başlıkla haber sundu.

KAAN’ın, havada insansız hava araçları gibi çeşitli platform ve unsurlarla çalışabilecek kapasiteye sahip olduğu belirtilen haberde, “Süpersonik hızlarda yeni nesil silahlarla ve hassas vuruşlarla hava muharebesi gerçekleştirebilecek olan KAAN, yapay zeka desteğiyle muharebe yeteneklerine sahip olacak.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Haberde ayrıca, “Milli savaş uçağı KAAN’ın hizmete girmesiyle Türkiye, beşinci nesil uçağı üretebilen beş ülkeden biri olacak.” ifadesine yer verildi.

Ülkede ekonomik alanında yayın yapan en etkili haber sitelerinden Forbes Georgia’nın internet sitesinde “Türk üretimi KAAN’ın prototipinin ilk uçuşu başarıyla tamamlandı” başlıklı haberinde ise KAAN’ın, Türkiye’nin savunma kabiliyetini güçlendirecek ve Türk Hava Kuvvetlerinin bölgedeki konumunu önemli ölçüde artıracak yüksek teknolojiye sahip olan bir Türk üretimi uçağın olacağı ifade edildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!